Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 23-02-15, 22:14
thanasissin Ο χρήστης thanasissin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Συνεχίζω στο συγκεκριμένο θέμα περισσότερο μήπως αυτό που αντιμετωπίζω συνδέεται με τα παραπανω.

Την Πεμπτη που μας περασε και υστερα απο 8 ημέρες θεραπεια με αλατι, επειδή θα ελειπα για 4ημερο, εκανα μια μικρή αλλαγή της τάξεως του 10-15% με σκοπο οταν επιστρέψω (σήμερα) να ξανακανω.

Ειχα στήσει την αυτόματη ταίστρα να ριχνει μικρή ποσοτητα τροφής απο την nls (που μου σύστησε ο Κλεόβουλος) 2 φορές τη μέρα: πρωί και βράδυ.

Νιτρικά ποτέ δεν μέτρησα πολλά, μετα βίας 5ppm με τα τεστ της aquilli και 0 με τα τεστ της σερα εδω και περίπου 20 ημέρες που άλλαξα. Ειχα βεβαια φυτα, δεν τάιζα και ιδιαίτερα, οποτε κάπως το δικαιολογησα.

Εως τώρα υπήρχε καφέ διατομική άλγη στις πέτρες η οποια σιγα σιγά γινόταν πρασινη. Σημερα λοιπον χαρηκα γιατί ειδα αυξημένη την πράσινη από την πεμπτη που την άφησα, αλλα οταν κοιταξα καλύτερα, ειδα να έχει δημιουργηθεί και μαυρη τριχοειδής άλγη σε κάποια σημεια.

Εκανα την αλλαγή μου κανονικά, χωρίς να μετρήσω πριν (δεν το σκέφτηκα) και αφότου αλλαξα περίπου το 30-40% του νερού, έκανα μέτρηση και βρήκα νιτρικά στα 10ppm.

Μου έκανε εντύπωση τοσο αυξημένα ύστερα απο τέτοια αλλαγή νερού, δεδομένου οτι ποτέ δεν μέτρησα τόσο υψηλές συγκεντρώσεις νιτρικών. Πόσο μάλλον υστερα απο μια τέτοια αλλαγή.

Οι μετρήσεις έχουν ως εξής:

ph: 8
kh: 10
gh: 10
nh3/nh4: 0
no2: 0
no3: 10 (υστερα απο 30-40% αλλαγή).

Τα ερωτήματα δύο:

1. τι να φταίει για την ψηλή συγκεντρωση νιτρικών?

ηδη εκοψα την αυτόματη ταίστρα και θα κάνω 1 μέρα νηστεία και θα ταίσω εφεξής ξανακάνοντας μετρήσεις.

2. τι να φταίει για την μαυρη τριχοειδή άλγη?

οι λάμπες μου ειναι οι εξής:
α. μια λευκή 39W 10000 κελβιν
β. μια ροζ 39W (δεν αναγράφει κέλβιν)

και η φωτοπερίοδος 6μιση ώρες

Φυτα υπάρχουν μέσα egeria densa, βαλισνεριες και ανουμπιες

Πως να την αντιμετωπίσω?

Παρακαλώ τα φώτα σας (αν νομιζετε οτι πρέπει να χωριστεί το θέμα κάντε το). Απλα το ποσταρα εδω μήπως συνδέεται με την προηγ θεραπεία με κάποιο τρόπο!
-------------------------
θερμοκρασία την έριξα σταδιακα στους 24.5 βαθμούς

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasissin : 23-02-15 στις 22:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01878 seconds with 11 queries