Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 06-05-03, 00:46
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Αυτό που κάνω εγώ με το νερό φίλε cpagr είναι ότι χρησιμοποιώ ετοιμο απιονισμένο νερό όπως αυτό που πουλάνε στα super market. Επειδή χρειάζομαι μεγάλες ποσότητες όμως το παρήγγειλα από την εταιρεία και μου το έφεραν στο σπίτι, και σε καλύτερη τιμή. Το αναμειγνύω με νερό βρύσης σε αναλογία 1/3 και έχω πολύ καλό αποτέλεσμα. (GH:5, KH:3, το pH το κρατώ σταθερό στα 6.8 με το pHco2ntrol της EHEIM.) To θετικό σε αυτή τη πρακτική είναι ότι έχω μονίμως πολύ καλές συνθήκες και ακόμη πιο σημαντικό είναι ότι οι συνθήκες είναι μονίμως σταθερές. Για κάποιο διάστημα στην αρχή χρησιμοποιούσα και εγώ τύρφη αλλά το πρόβλημα ήταν ότι δε μπορούσα να κρατήσω σταθερές συνθήκες.
Ωστόσο αυτό το απιονισμένο νερό από τα super market είναι λύση ανάγκης γιατί δε μπορείς να ξέρεις κατά πόσο αυτό το νερό είναι ιδανικό για ενυδρεία (Έχουν γραφτεί κάποια πράγματα σχετκά με αυτό το θέμα στο board. Ρίξε μια ματιά αν θέλεις). Προσωπικά σχεδιάζω να αγοράσω ένα φίλτρο R.O. που πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση, ειδικά αν το νερό της περιοχής σου είναι πολύ σκληρό, όπως εμένα. (GH:22, KH:14).
Δε ξέρω κατά πόσο σε βοήθησα με αυτά που είπα. Εγώ αυτό εφαρμόζω εδώ και δύο μήνες περίπου και δίσκοι μου φαίνεται να το απολαμβάνουν.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01444 seconds with 11 queries