Θέμα: Nano fish only?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 29-07-06, 21:51
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Αγόρασα τελικά ένα τεράστιο(για το ενυδρειάκι μου) εξωτερικό skimmer.
Πρόκειται για το skimmer400P, που υπάρχει σε αυτή τη διεύθυνση http://www.crocitrading.com/index.ph...prodotti&wx=on

Το δοκίμασα στο μαγαζί που αγόρασα και το ενυδρείο, σε ένα παρόμοιο για να είμαι σίγουρος ότι θα χωρέσει από το άνοιγμα που υπάρχει στο καπάκι.
Όλα εντάξει, και εκτός αυτού και στο μαγαζί χρησιμοποιούσαν το μεγαλύτερο μοντέλο, και με διαβεβαίωσαν πως κάνει πολύ καλή δουλειά.
Το τοποθετώ λοιπόν σήμερα το απόγευμα και κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις.
Ο αφρός που βγάζει για την ώρα είναι άσπρος χωρίς την καφετιά βρωμιά που συνήθως μαζεύουν.
Προφανώς να συμβαίνει αυτό λόγω του ότι μόλις το τοποθέτησα.
Θα δείξει το μέλλον.
Κάτι που θέλω να ρωτήσω σχετικά με την έξοδο του νερού.
Μιλάμε πως στο μισό περίπου ενυδρείο(στην πλευρά που δίνει η εξαγωγή του skimmer) επικρατεί ομίχλη εξ αιτίας την μεγάλης ροής νερού-αέρα.
Δοκίμασα να κατεβάσω την είσοδο νερού από το ροοστάτη εισαγωγής. Αλλά πάλι έχω σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα, μάλιστα αν την κατεβάσω πολύ ο αφρός δεν έχει σχεδόν τη δύναμη να ανέβει στο ποτήρι που μαζεύει τις πρωτεΐνες.
Έτσι θα είναι πάντα; μήπως τελικά το ότι η αντλία και γενικότερα το όλο σύστημα είναι για περισσότερα λίτρα προξενεί αυτή την κατάσταση;
Το φίλτρο κρίνεται πλέον απαραίτητο μετά την τοποθέτηση του skimmer; Μήπως να άφηνα μόνο το μικρό με λίγο σφουγγάρι και μακαρόνι, γλιτώνοντας έτσι λιγάκι χώρο;
Κατέβηκε λίγο και η θερμοκρασία, 29 βαθμούς
Άντε μπας και βάλουμε και κάνα ζωντανό πριν το Σεπτέμβριο
Τον ελεγκτή θερμοκρασίας που αναφέρεις accnt δεν μπόρεσα να τον βρω σε καμιά αναζήτηση, τον έχεις γράψει σωστά;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01472 seconds with 11 queries