Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 28-02-13, 19:27
paris_athens Ο χρήστης paris_athens δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-07-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Ετοιμαζω και εγω παρομοιο φωτιστικο. Θα χρησιμοποιησω λεντοταινια rgb με 5050 led σαν κυριο φωτισμο και θα υπαρχει και μια θερμη στα 4000Κ και μια ψυχρη στα 7000Κ.
Σε ολα τα φωτιστικα εμποριου και μη οπου χρησιμοποιουνται για αναπτυξη φυτων βαζουν κοκκινα και μπλε και ασπρα ψυχρα led σε ποσοστο 60-20-20.
Εγω θα δουλεψω σε υψηλη φωτινοτητα τα κοκκινα και τα μπλε απο τις rgb λεντοταινιες και το πρασινο σε πολυ μικρη φωτινοτητα ισα να συμπληρωνει το φασμα. Και μετα θα βοηθησω με τις ασπρες ετσι ωστε να μπορεσει να βγαλει και δυναμη το φωτιστικο.
Το καθε χρωμα θα τροφοδοτειται απο ξεχωριστο switching τροφοδοτικο με δυνατοτητα λεπτομερους ρυθμισεις της τασης ετσι να τις φερνω στην φωτεινοτητα που θελω.
Εβαλα rgb λεντοταινια σε ενυδρειο 30λιτρα με μονομαχο και την δουλευω με ιση ισχυ σε ολα τα χρωματα ετσι ωστε να παραγει ψυχρο λευκο χρωμα. Δεν εχω κανενα προβλημα με αλγες, αλλα αλλαξε ολο το χρωμα του ενυδρειου. Τα φυτα δειξανε πραγματικα πρασινα, ο μονομαχος πραγματικα κοκκινος οπως ειναι. Τα led ειναι πολυ μπροστα απο καθε λαμπα φθορισμου στην αποδοση των χρωματων!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01560 seconds with 11 queries