Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 02-10-13, 14:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μεγαλο ενυδρειο εχει και περισσοτερους "μπελαδες" και ειναι λογικο. Αλλα στην περιπτωση που υπαρχει μεγαλο βαρελι προετοιμασιας, οπως ανεφερα πριν, αλλαζει μονο το μεγεθος του βαρελιου και ο χρονος προετοιμασιας. Αν υπαρχει το βαρελι, σαν ιδιο πραγμα το βλεπω, ειτε μπει βρυσης, ειτε μπει οσμωση.

Τωρα για το νερο που παει χαμενο (και καλο ειναι να χρησιμοποιειται καπου αλλου), φυσικα και ισχυει.
+1000
κι εγω 200 λιτρα κανω (50% βρυση 50% ΑΟ) με αναλογο βαρελι και μαλιστα με μικρη 50αρα μεμβρανη.
Το αφηνω και γεμιζει μονο του
Τι με νοιαζει ποτε θα γεμισει?
Θα κλεισει μονο του οταν γεμισει.
Εχω και το ταφ στο σωληνα του φιλτρου, ανοιγω το βανακι και πεταει στο μπαλκονι το νερο απο το ενυδρειο. Μετα στον ιδιο σωληνα απλα συνδεω την αντλια και μπλουμ στο βαρελι που το στελνει στο spraybar.
Ρυθμιζω τη ροη χαμηλα και καθομαι και κοιταω για κανα μισαωρο... την περιοδο των βροχων
Δεν εχω και τιποτα αλλο να κανω για το ενυδρειο.
Χαρες τα ψαρια. Καθαριζουν αμεσως ξυλα για γεννα.


Το "βρωμικο" (που δεν ειναι βρωμικο , απλα σκληρο, αφου το νερο της βρυσης μου ειναι ποσιμο, δεν εχει νιτρικα αμμωνιες κλπ οπως σε μερικα μερη της Ελλαδας) το βαζω σε ενυδρειο σκληρου νερου αφου το νερο της βρυσης μου ειναι μαλακο για αυτο το ενυδρειο.
Μια λυση ειναι η εγκατασταση δοχειου που στελνει το νερο στο καζανακι της τουαλέτας (το πιο νεροφαγο εξαρτημα καθε σπιτιου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01510 seconds with 11 queries