Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-03-18, 19:10
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή Nεο Mini Tanganyika

Καλησπερα στην παρεα!

Μετα απο αρκετα χρονια απουσιας απο το χομπυ, ειπα να κανω δειλα την επανεμφανιση μου.

Παροτι τα φυτεμενα υψηλων απαιτησεων παραμενουν ακομα στη κορυφη των προτιμησεων μου,
δεν ηθελα σε καμμια περιπτωση να μπλεξω ξανα (τουλαχιστον προς το παρον) με διοξειδια/φωτα/οσμωσεις/λιπασματα, λογω πολλων παραμετρων και κυριως χρονου.

Ετσι πηρα την αποφαση να ασχοληθω για πρωτη φορα με tanganyika.

Τα λιτρα ειναι λιγα (80x40x50), αρα οι νανοκιχλιδες ειναι μονοδρομος.

Μπηκε αμμος απο παραλια,
πετρες απο το ιδιο μερος (τοποθετημενες πανω σε κομματι dow και οχι κολλημενες μεταξυ τους)
και περιπου 60-65 κελυφη βρωσιμων σαλιγκαριων, μεσαιου μεγεθους.

Εβαλα και καποια φυτα, πρωτον γιατι δε μπορω τερμα ξεραιλα και δευτερον για να χωρισω τυπικα το ενυδρειο στη μεση.
Φυτα οπως anubia nana big / vallisneria μαλλον americana / cryptocoryne wendtii και κερατοφυλλο.

Το φιλτρο ειναι το eheim 2026 pro, θερμαντικο jager 150w (αναμενεται συντομα και ο κοντρολερ)
και απο φωτισμο μονο η πισω T5 daylight 24w 6700K για 8 ωρες.

Το ενυδρειο εχει 3 μερες που στηθηκε, θερμοκρασια 27 βαθμους, κανω στρωσιμο με τροφη και περιμενω ευλαβικα την ωρα που θα αρχισω να βλεπω νιτρικα για να μπουνε ψαρακια.

Θα μπορεσω να φιλοξενησω μαζι αρμονικα, ενα ειδος πετροψαρου μαζι με καποιο ειδος κοχυλοψαρου?
Πιθανες ψαροσυνθεσεις?

Οσον αφορα τη χημεια του νερου, αξιζει να ασχοληθω με buffer για να ανεβασω ιδανικα το ph?
(με οτι πιθανα προβληματα σε σκαμπανεβασματα kh και αυξημενη τοξικοτητα αμμωνιας σε αλκαλικο περιβαλλον)
Η παραμενω βρυσατος (με ελαχιστη προσθηκη αλατιου) και εχω το κεφαλι μου ησυχο?

Οι τιμες της βρυσης ειναι GH=10/KH=12/pH=7.30 (με υγρα API και πεχαμετρο, θερμοκρασια νερου μετρησης 25 βαθμοι)

Αυτα τα λιγα απο εμενα για τωρα, οποιες προτασεις/παρατηρησεις ευπροσδεκτες.

Και παλι καλως σας βρηκα!

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02035 seconds with 12 queries