Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-10-14, 19:29
ManosM Ο χρήστης ManosM δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Φούρνους
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Ενυδρειο με φυσικό θαλασσινό νερό.

Καλησπέρα σε όλους,

μόλις γραφτηκα στο φόρουμ και δηλώνω παντελώς άσχετος με τα ενυδρεία.
"Κληρονόμησα" ένα γυμνό ενυδρείο (45 λιτρα περίπου) με μοναδικό εξοπλισμό μια λάμπα.

Εχω αρχίσει μανιωδώς το διάβασμα για πολλά γυρω απο τα ενυδρεία καταλήγωντας:
α) οτι η δημιουργία ενός ενυδρέιου δεν ήταν κάτι τόσο απλο οσο υπέθετα.
Είναι μια τέχνη και για πολλούς ένα πάθος. Απαιτεί γνωσή, εξοπλισμό, χρόνο, κόπο, χρήμα, μεράκι..
β) οτι θα ήθελα κάτι όσο το δυνατόν πιο φυσικό..

Το πρόβλημα-ερώτημα μου:
Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο με φυσικό θαλασσινό νερό και με φυσικά υλικά αποκλειστικά από τον βυθό της θάλασσας (λάσπη, άμμο, χαλίκια, πέτρες, φύκια, σφουγγαρια, ανεμώνες κτλ) τα οποία μπορώ να συλλέξω μόνος μου πανεύκολα.
Ψάρια επίσης από το ίδιο περιβάλλον δηλαδή σαργουδακια, γυλοι, χάνοι, σπαρακια τα οποία επίσης μπορώ να πιάσω ο ιδιος.

Θεωρώ οτι αντί να προσθέσω στο ενυδρείο υποκαταστατα φυσικων προιοντων -που στην ουσία στόχος τους είναι να δημιουργήσουν ενα οσο το δυνατον πιο φυσικό περιβαλλον για τους κατοίκους του ενυδρείου- είναι προτιμότερο και πιο συμβατό για τα είδη που θα βαλω μεσα, να τοποθετήσω ένα κομμάτι απο το πραγματικό περιβαλλον τους.
Πρακτικά γίνεται ή η αποτυχία είναι δεδομένη?

Ζητάω τις γνώμες σας για κάτι που όσο και αν έψαξα ή ρώτησα στο διαδικτυο δεν κατάφερα να πάρω απάντηση.
Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την γνώμη κάποιου που έχει προσπαθήσει να κάνει κάτι ανάλογο.

-Έχω σπίτι δίπλα τη θάλασσα και μπορώ να προσθέτω φρέσκο θαλασσινό νερό ακόμα και καθημερινά αν χρειάζεται. (είναι λιγότερο κοπιαστικό να μεταφέρω 20 λίτρα θάλασσα στο ενυδρείο μου παρά να κουβαλήσω μια 6αδα εμφιαλωμένα νερά από το μίνι μάρκετ μέχρι το ψυγείο μου).
-Η δημιουργία ενός ενυδρείου με τεχνητό θαλασσινό νερό και "συμπληρώματα" δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Η δημιουργία ενυδρείου γλυκού νερού ούτε. Θέλω ένα κομμάτι του πραγματικού θαλασσινού βυθού σε ένα ενυδρείο. Αν γίνεται καλώς, αν όχι δεν πειράζει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Συγχαρήτήρια για τον αυτόν τον ιστότοπο που έχετε δημιουργήσει όλοι μαζί.
Μάνος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02333 seconds with 11 queries