Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 06-09-10, 11:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ydrofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλοι μου καλλή σασ ημέρα κ' καλο χειμόνα.Θα ήθελλα την βοηθειά σας σε κάτι.Αποφάσησα να ασχολειθώ σοβαρά με το ενυδρείο μου κ' δεν ξ'ερω τι ψάρια να βάλλω.Το ενυδρείο μου ειναι 180 λύτρα, έχω μέσα λεφκό χαλίκι κ' άμο, έναι τριμένος αραγονίτης, έχω φυάξει σκηνικό απο σπυλιές με κοράλι κ αζβεστολιθο.Θέλλω να μου πείτε τι ψάρια μπορω να βάλω, κ ποσα στον αριθμό
Aραγωνίτης και ασβεστόλιθος παραπέμπει απευθείας σε υψηλές σκληρότητες, άρα πας για κιχλίδες Αφρικής. Είναι έτσι?

Αν και τα 180 λίτρα είναι πολύ οριακά (προσωπική άποψη) θα σου έλεγα ότι μόνο ένα είδος από τη λίμνη Μαλάουι μπορείς να βάλεις. Αν επιλέξεις ψάρια από τη λίμνη Τανκανίκα, υπάρχουν είδη μικροκιχλίδας που μπορείς να χρησημοποιήσεις.

Έχεις προσωπική επιθυμία σχετικά με συγκεκριμένα ψάρια? Για πες τι σου αρέσει από το ψάξημο που έχεις κάνει...

Αυτό που θα ήθελα να σου πω όμως βλέποντας το ποστ σου, είναι ότι συνήθως οι σκελετοί των σκληρών κοραλιών είναι αρκετά αιχμυροι σε κάποια σημεία, έτσι που θα προκαλούνται πολύ συχνοί τραυματισμοί ή και θανάτοι από τις αντιπαλότητες και τα κυνηγητά των ομολογουμένως πολύ δραστήριων κιχλίδων. Προσωπικά θα σου έλεγα να τα αφαιρέσεις και να συμπληρώσεις το χώρο τους με πέτρες ασβεστόλιθου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01397 seconds with 11 queries