Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 22-09-15, 08:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εδώ και δέκα μέρες περίπου, έχει μπει στο ενυδρείο μια ομάδα από multies 7 ψαράκια μικρού κυρίως και μεσαίου μεγέθους.
Το ενυδρείο είναι 73 λίτρα συνολικά, περίπου 55 καθαρα νερό,με άμμο θαλάσσης, πέτρες θαλάσσης και μερικές ασβεστολιθικες, κελυφη από σαλιγκάρια και σπασμένα κοχύλια. Το φίλτρο είναι εσωτερικό με υλικα(απο είσοδο προς έξοδο) υαλοβαμβακα, σφουγγάρι, βιολογικό μακαρονι+λιγη ελαφρόπετρα, και ξανά υαλοβαμβακα πριν την έξοδο και η ροή του είναι ρυθμιζόμενη. Ο φωτισμός είναι μια λάμπα sylvania grolux F8W/T5/GRO λευκή και ανάβει περίπου 6.5 ώρες.
Οι μετρήσεις ειναι
pH:8 GH:15 KH:12 NO2:0,01 NO3:20 και θερμοκρασία στους 25.
Δυο παρατηρησεις:
-γραφεις για φωτοπεριοδο περιπου 6.5 ωρες και υποθετω οτι δεν εχεις χρονοδιακοπτη. Φροντισε να αγορασεις εναν και να εχεις σταθερη φωτοπεριοδο.
-οι μετρησεις υποθετω ειναι με sticks? με ποιο τροπο εστρωσε το ενυδρειο? αν μπορεσεις να κανεις μετρησεις (αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα) με υγρα tests απο καποιο συγχομπιστα, θα ηταν καλο.

Παράθεση:
επίσης θέλω να μου πείτε οι αλλαγές ρουτίνας κάθε πότε πρέπει να γινονται και σε τί ποσοστό;
Τωρα που ειναι λιγα ακομα τα ψαρακια, μια φορα την εβδομαδα στο 30% ειναι λογικα καλα. Αυτο θα στο δειξουν οι μετρησεις, ομως και κυριως τα νιτρικα. Φροντισε να μην ανεβαινουν παραπανω απο 20 πριν την αλλαγη νερου. Αλλιως πρεπει να τις προσαρμοσεις αναλογα με τις αναγκες του ενυδρειου.

Αργοτερα, οταν αρχισουν οι γεννες, θα χρειαστεις πιο γεναιες αλλαγες νερου. Σε μεγαλυτερο ποσοστο και ισως σε μεγαλυτερη συχνοτητα (παλι παρακολουθωντας με μετρησεις).

Παράθεση:
Kαθως και εγω εχει το πολυ μια βδομαδα που τα εχω εμενα ειναι σε ενα και μονο σημειο πανω απο τα κοχυλια καθισμενα.μπαινουν λιγο μεσα βγαινουν αλλα στεκονται σε ενα σημειο γενικα.μονο οταν ταιζω κυνηγανε την τροφη.τωρα αν οι μετρησεις αυτες ειναι χωρις καποια επεξεργασια του νερου σου η χωρις προσθηκη σκευασματων εισαι πολυ καλα!εγω εχω να σου πω μικρες(25-30%) αλλαγες νερου εβδομαδιαως για να μην αλλαζεις τις παραμετρους πολυ!να εχεις σταθερες τιμες σε ολα οσο το δυνατον γινεται.απο οσα εχω ακουσει και διαβασει ειναι πολυ σημαντικο για το ειδος αυτο!
Ειναι λογικη η συμπεριφορα τους. Και τα δικα μου στην αρχη προσπαθουσαν να καταλαβουν καβουκι και εμεναν στην εισοδο του. Μολις ηρεμισουν λιγο και ξεκαθαρισουν οι περιοχες, θα αρχισουν τις φαπες και θα αλλαξει η κατασταση

Ολα τα ψαρια θελουν σταθερες παραμετρους νερου. Αν οι αλλαγες νερου γινονται σωστα και με νερο ιδιων παραμετρων, δεν θα εχεις κανενα προβλημα οσο συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου και να κανεις.


Παράθεση:
Καλημέρα. Δηλαδή οι συχνές αλλαγές βοηθούν την ανάπτυξη; κάπου αλλού είχα διαβάσει ότι ειδικά τα ψάρια της ταγκανικα δεν τους αρέσουν οι πολλές αλλαγές νερού.. .
Οι συχνες αλλαγες νερου βοηθουν στο να εχεις καλη ποιοτητα το νερο, πραγμα ιδιαιτερα σημαντικο τοσο για ενηλικα, οσο και κυριως για νεαρα ψαρακια και μωρα. Εγω κανω μονιμα αλλαγη νερου στο +50% χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Βεβαια, τα ψαρακια ειναι πολλα στο ενυδρειο. Αλλα οπως γραφω παραπανω, εχει σημασια να ειναι σωστες οι αλλαγες νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01915 seconds with 11 queries