Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-11-09, 19:51
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή Καλύτερα να ρωτάς παρά να πονάς..

Είμαι αναμφίβολα ο ποιο νέος του forum στο θαλασσινό, μια που το ενυδρείο μου (Vision 450) έχει ξεστηθεί από φυτεμένο, πριν 15 ημέρες, και ακόμα δεν έχω βάλει ούτε νερό. Τόσα χρόνια στο hobby του ενυδρείου, έχω μάθει ότι η υπομονή και η παρατήρηση είναι από τα μεγαλύτερα προσόντα στο χώρο αυτό.
Έχω αγοράσει σχεδόν όλο τον εξοπλισμό που χρειάζεται ένα υψηλής απόδοσης reef και ακόμα διαβάζω μπας και ξεστραβωθώ. Αλλά ρε παιδιά.. τέτοιο διάβασμα έχω αν το ρίξω από τις Πανελλήνιες!
Επειδή η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και επειδή θέλω να μην κάνω λάθη που θα στοιχήσουν σε ζωές, θα ήθελα σας παρακαλώ την υπομονή σας και την βοήθεια σας.
Και ξεκινάω τις απορίες μου:

Βάζω το νερό από την RO στο ενυδρείο, ρίχνω αντιχλώρια. Περιμένω 2 ημέρες και ρίχνω το αλάτι. Περιμένω 1 ημέρα και μετράω το salinity. Προσθέτω και άλλο αν χρειάζεται προκειμένου να έχω Specific Gravity 1.022. Ρίχνω και το αντίστοιχο Stress zyme. Από την ώρα 0 δουλεύει ο θερμοστάτης για να έχω 25C, οι κυκλοφορητές (για να σπάσουν και το αλάτι), το χημικό φίλτρο με αντιφώσφορο και το skimmer.
Πρώτες ερώτησεις:
1. Ο άνθρακας μπαίνει από την ώρα 0;
2. Το calcium reactor το λειτουργώ από την ώρα 0 προκειμένου να έχω Ca 400-475 mg/L ή όταν έρθει η ώρα να βάλω κοράλλια;
3. Το nitro reactor το λειτουργώ από την αρχή ή περιμένω να πάει 0 μόνο του το νερό και το λειτουργώ πριν βάλω ψάρια;
4. Πόσες ημέρες αφήνω το νερό πριν προσθέσω αραγωνίτη και βράχο;
5. Πόσες ημέρες αφού προσθέσω τον βράχο ανάβω τα φώτα και πόση ώρα; (Πιθανή αναλογία που σκέπτομαι 70% ζωντανό και 30% νεκρό)
6. Πόσες ημέρες αφού προσθέσω τον βράχο προσθέτω τα πρώτα κοράλλια;

Γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να φτάσεις στον ίδιο προορισμό, αναζητώ τον πιο ασφαλή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.
Φιλικά,
Βλάσης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01551 seconds with 11 queries