Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 02-07-11, 20:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η πιο πιθανη αιτια κατα την αποψη μου για το αλμα, απο αυτα που εγραψες, μου φαινεται το υψηλο πεχα.

Οτι εγινε εγινε, θα ελεγα να επικεντρωθεις στη συνεχεια στο μαλακωμα του νερου, την πτωση του πεχα και το ταισμα που θα ελεγα αν "σε παιρνει" (απο αποψης φιλτρανσης και αλλαγων νερου) να το αυξησεις σε 2-3 φορες την ημερα για τα tetras με ποικιλια (διαφορετικη τροφη καθε φορα) και να ειναι φρεσκια (οχι περασμενη ημερομηνια ληξης και να μην εχει περασει 3-4μηνο απο το ανοιγμα της συσκευασιας. Συμπερασμα: ψωνιζεις μικρες συσκευασιες τροφων να τελειωνουν γρηγορα).

Για το ancistrus ταιζε με φειδω (για να εχει ορεξη να καθαριζει και την αλγη).
Δινε βυθιζομενη ταμπλετιτσα αλγης (για συντηρηση πιο πολυ) αραια πχ καθε 4-5 μερες και προτιμησε για βασικη τροφη τα φρέσκα λαχανικά και τα φρούτα οπως το αγγούρι, μπρόκολο, σπανάκι, κολοκύθι, καρότο, μαρούλι, λάχανο, πατάτα, γλυκοπατάτα, αρακάς κ.α., και φρούτα όπως μάνγκο, μπανάνα (για λίγη ώρα όμως, γιατί λερώνει πολύ το νερό), παπάγια, πεπόνι κ.α.
Τα σκληρά λαχανικά όπως καρότο, πατάτα, μπρόκολο, σπανάκι, λάχανο, φασολάκια, αρακάς, κουνουπίδι κλπ, χρειάζονται ελαφρύ ζεμάτισμα σε σκέτο βραστό νερό για 2-3 λεπτά.
Όλα τα φρούτα και λαχανικά πρέπει να είναι πολύ καλά πλυμένα και καθαρισμένα.
Αφήνουμε τα λαχανικά και τα φρούτα τόση ώρα μέσα στο ενυδρείο, ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου, την φίλτρανση του, το είδος του λαχανικού αλλά και το αν το έχουμε ζεματίσει πριν.
Συνήθως 12 ώρες ειναι αρκετές για να φαγωθεί η τροφή. Τα ζεματισμένα λαχανικά διαλύονται πιο γρήγορα και πρέπει να αφαιρούνται πιο σύντομα από τα ωμά, τα οποία μπορούν να παραμείνουν και 24-48 ώρες μέσα στο ενυδρείο, ανάλογα και τους προηγούμενους παράγοντες.

Μη φοβασαι να "ξεχνιεσαι" και να μη ταιζεις καπου καπου.
Λιγη νηστεια δεν κανει κακο σε ολα τα ψαρια.
Δεν ειναι ολες οι περιοδοι φουλ φαι.
Οποτε λειπεις απο το σπιτι μη σε ανησυχει που θα μεινουν νηστικα δλδ.
Τα ψαρια οσο εχουν τρωνε και αναπτυσονται.
Οταν δεν εχουν δεν αναπτυσονται απλα. Δεν πεθαινουν της πεινας ομως εμεις. Εχουν διαφορετικο μεταβολισμο.
Η κοιλιτσα τους ειναι το δειγμα για τη επαρκεια της διατροφη τους.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι τα ψάρια πηδούν έξω από το νερό (αυτοκτονούν?) όταν οι συνθήκες δεν είναι καλές, όταν στρεσσάρονται κλπ.
Προσωπικά διαφωνώ και πιστεύω ότι είναι εντελώς τυχαίο, απλά και μόνο γιατί τα ψάρια του ενυδρείου δεν μπορούν να αντιληφθούν πού τελειώνει το νερό.
Νομίζω δηλαδή ότι κανένα ψάρι δεν πηδάει συνειδητά εκτός ενυδρείου, απλά κάνουν άλματα περιμένοντας να ξαναπέσουν στο νερό και όχι εκτός ενυδρείου.
Εχω διαφορετικη αποψη.
Τα ψαρια απο τη δικη μου παρατηρηση φαινονται να ξερουν που τελειωνει το νερο.
Π.χ. τα cory παιρνουν συγκεκριμενη φορα για να φτασουν στην επιφανεια στο τσακ και να παρουν ανασα.

Επισης πιστευω οτι τα ψαρια οταν πηδανε εκτος νερου το κανουν συνειδητα.
Οταν το κανουν για να πιασουν καποιο εντομο συμφωνω οτι πιστευουν οτι θα πεσουν πισω στο ενυδρειο.
Οταν ομως το κανουν απο την κακη ποιοτητα του νερου ή απο φοβο σε καποιο θηρευτη που τους πηρε στο κυνηγι, πιστευουν οτι θα πεσουν ..... σε αλλο ενυδρειο που ολα ειναι τελεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-07-11 στις 20:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03221 seconds with 11 queries