Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 24-06-10, 00:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτό που μπορώ να σου πω για αρχή είναι ότι τα καλής ποιότητας led αντέχουν σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας (δηλαδή ονομαστικό ρεύμα και θερμοκρασία) αρκετά χρόνια πριν χρειαστούν αλλαγή. Τώρα αυτό είναι πολύ γενικό, αλλά αν μου μιλάς για πολύ φυτεμένο που σε νοιάζει να μη χαθεί μεγάλο μέρος της φωτεινότητάς μπορεί αυτό να είναι σε 3 χρόνια. Αν μπορείς να βρεις για τα led που θες να χρησιμοποιήσεις τα στοιχεία που το δείχνουν αυτό θα είσαι ακόμα πιο σίγουρος, απλά είναι μια πληροφορία που δύσκολα τη δίνουν. Είναι του στιλ L75, L70, L50, δηλαδή οι ώρες μετά τις οποίες η φωτεινότητα είναι πλέον στο 75%, 70%, 50% (ημιζωή). Δυστυχώς δεν ξέρω να σε παραπέμψω σε κάποιο μαγαζί. Η κατανάλωση είναι σαφώς αρκετά μικρότερη από ότι αν χρησιμοποιείς λαμπτήρες φθορισμού. Στο θαλασσινό, λόγω των MH είναι μικρότερη η οικονομία που κάνεις, αλλά και εκεί σημαντική, νομίζω γύρω στο 40-60%. Αν θες να φτιάξεις κάτι τέτοιο μόνος σου κοίτα και εδώ για να έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο στο μυαλό σου (όσο μπορεί να σε βοηθήσει, αν τελικά το δοκιμάσεις):http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39807
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries