Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 23-06-10, 23:49
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θα πω μέχρι εκεί που ξέρω. Τα κυκλώματα που φτιάχνονται για να ανάβουν τα led (εκτός αν μιλάμε για ηλεκτρονικά κυκλώματα με transistors όπου και δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί έχει πρόβλημα το μυαλό μου με αυτά!) αποτελούνται από τα led σε διάφορες διατάξεις (δηλαδή εν σειρά, παράλληλα, συνδυασμούς, ανάλογα τι χρειαζόμαστε κάθε φορά) και απλούς αντιστάτες (σε κάποιες περιπτώσεις και χωρίς αυτούς) ώστε να φτάνει η τάση στα άκρα κάθε led στα 3,3V (κατά περίπτωση, αλλά συνήθως για τα λευκά εκεί είναι) ώστε να ανάβουν. Εφόσον μιλάμε λοιπόν για ένα τέτοιο κύκλωμα (όπως σχεδόν πάντα στις απλές εφαρμογές) και ξέρουμε ότι η τάση που το τροφοδοτεί είναι 12V τότε δε χρειάζεται να ελέγξουμε κάτι το ιδιαίτερο στο ίδιο το κύκλωμα. Ίσως μόνο τις αντιστάσεις για να δούμε αν έχουν την αντοχή για παραπάνω ρεύμα, αν θεωρήσουμε ότι οι κινέζοι τα έχουν όλα να λειτουργούν στο όριο. Εγώ απλά θα έδινα λίιιγο μεγαλύτερη τάση. Τώρα άμα το ανοίξετε και δείτε κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα αυτό μπορεί και να μην έχει αποτέλεσμα, τουλάχιστον θετικό!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01487 seconds with 11 queries