Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-06-10, 19:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή φωτισμος led weipro και μειωση αποδοσης λεντ.

αν και υπαρχουν αντιστοιχα και για γλυκο..το εβαλα εδω γιατι εχω παρει τα συγκεκριμενα για το θαλασσινο...

λοιπον μετα απο 6 μηνες περιπου χρησης αυτων των λεντ http://www.fish-street.com/weipro_led_lighting_led-c κα ισυγκεκριμενα τα c120 ...εχει παρατηρηθει αισθητη μειωση της αποδοσης τους.
ενω αρχικα το ενυδρειο με τυφλωνε...τωρα ειναι αρκετα λιγοτερο φωτεινο απο πριν. ζητησα και φιλους να ερθουν να δουν ξανα το ενυδρειο και μου το επιβεβαιωσαν ωστε να μην ειναι "ιδεα"μου συνηθιζοντας την ενταση τους.
μιας και θεωρητικα τα λεντ δε πεφτουν σε αποδοση....δοκιμασαμε καινουριο μετασχηματιστη (απο καινουρια μοναδα λεντ weipro) σε "παλιο" weipro και το αποτελεσμα ηταν το ιδιο....
εστειλα μειλ στον κινεζο και η απαντηση του ηταν:

"Hi
the LED lighting will drop around 30% after using 3 month to 6 month. And it will stable after the drop. All the LED chips will have a decrease the lighting under a hot and use for first 3 month. Even Cree chips or Maxspect led still will drop the lumen on it
it's a normally. And we also have a replacement bulb for the customer to change it . Just 20pcs chips for USD3 only
thanks" (καλα απο αγγλικα σκιζει...)

πως εξηγειται το φαινομενο της πτωσης της αποδοσης των λεντ?? και τι θα μπορουσε να την αποκαταστησει?? ενας νεος μετασχηματιστης??
οι ηλεκτρονικοι-ηλεκτρολογοι εχουν καποια γνωμη??
το παρατηρησε αλλος που εχει το ιδιο φωτιστικο συστημα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01594 seconds with 11 queries