Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 24-04-17, 22:00
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανενας δεν σε κατηγορει οτι δεν κανεις το καλυτερο, δεν υπαρχει τετοιο θεμα. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι κανουν τα 15 λιτρα το ιδανικο ενυδρειο για οποιοδηποτε ψαρι. Και εγω πιστευω οτι με την πρωτη ευκαιρια που θα σου δωθει, θα προσπαθησεις να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο.

Επειδη το ειπες αρκετες φορες, εχεις την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα (και γενικως) μπορουν να δινουν πολλα χρηματα για ενα ενυδρειο? Μαλλον οχι, για να σου απαντησω κιολας.

Αλλα υπαρχουν οι εξυπνες (και σωστες) αγορες, που θα σε γλυτωσουν απο αρκετα ασκοπα εξοδα. Θελεις να κανεις μια λιστα με τις αγορες που εχεις κανει, αν σου ειναι ευκολο?
Δεν αισθάνθηκα ποτε οτι καποιος με κατηγορει, δεν ειπα ποτε κατι τετοιο. Επισης σε κανενα απο τα παραπανω μου post δεν ειπα οτι τα 15 λιτρα ειναι ιδανικα. Ειπα οτι ειναι μεσα σε ενα γενικο πλαισιο ανεκτα και με προσοχη και ορεξη για μελετη διαχειρισημα...Εξυπακουεται οτι καποια στιγμη στο μακρινο μελλον ενδεχωμενος να θελησω να παω σε περισσοτερα λιτρα. Ειναι φυσικο επακολουθο οποιουδηποτε θελει να ασχοληθει σοβαρα με το χομπι. Επισης δεν ειπα οτι πολλοι θελουν να δινουν πολλα για ενυδρειο και να σου πω ποτε δεν με ενοιαζε τι κανουν οι πολλοι. Προφανως και σαν αρχαριος θα υπεπεσα σε λαθη, μετα ομως το πρωτο διμηνο και με πολλη μελετη και ερευνα "εξυπνης" αγορας κατεληξα οτι ενα μεγαλο ενυδρειο θελει ενα φιλτρο που να δουλευει περισσοτερο νερο ανα ωρα αρα αυτοματη αυξηση της τιμης. Το ιδιο ισχυει και για εναν θερμοστατη, και για τα φυτα, τα αντιχλωρια, τα λιπασματα, τα υποστρωματα, τον σωστο φωτισμο κτλ. Πλεον κινουμαι σε σκοπιμες αγορες και αφου πρωτα το εχω ψαξει καλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σου ειπα να πας να δωσεις ολα τα λεφτα σου σε ενυδρειο και εξοπλισμο αλλα αν το εψαχνες λιγο θα εβρισκες ενυδρειο 40 λιτρα στην τιμη που πηρες το 15 λιτρο.
Το θεμα αν εσωσες το ψαρακι δεν ισχυει γιατι αν δεν αγοραζει ο κοσμος μονομαχους απο τα ποτυρακια δεν θα φερνουν τα πετ σοπ. Αν το αγοραζεις για να το σωσεις και ετσι σκεφτονται οι περισσοτεροι τοτε δεν θα σταματησουν να φερνουν μονομαχους σε ποτυρακια και αν ψοφαει και κανενα το πετανε δεν υπαρχει προβλημα θα το αντικαταστησουν με αλλο.
Δεν σε κατακρινω απλα θελω να σου τονισω οτι δεν ειναι υπερβολικο οπως ειπες ενα μεγαλο ενυδρειο για μονομαχους και γενικα για ψαρια.
Αν ρωτησεις πριν αγορασεις το οτιδηποτε θα κανεις κατι αξιοπρεπες και σε πολυ χαμηλη τιμη. με την βοηθεια του φορουμ.
Και ενοειτε ολοι κοιταμε το οικονομικοτερο πλεον στις μερες μας.
Ελπιζω να καταλαβαινεις.
Το 15 λιτρο το πηρα πολυ χαμηλα σε τιμη η οποια περιελαμβανε και ενα οκ φιλτρο. Τωρα εαν το εσωσα η οχι...δεν ξερω, οπως ειπα και στην αρχη του post μου τον πηρα ηδη ταλαιπωρημενο και του εκανα θεραπεια. Ειχε ασπρα στιγματα παντου στο κεφαλι του, ηταν νωχελικος, δεν ετρωγε με ορεξη, καθοταν στον πατο. Ολα αυτα αλλαξαν φυσικα γιατι βγηκε απο την φυλακη των 200ml και τον ανελαβε καποιος με ορεξη να τον προσεξει οσο μπορει. Προφανως και δεν ανηκω στην κατηγορια των ανθρωπων που θα παρει ενα ψαρι ετσι γιατι μου ηρθε...θα το βαλω σε μια γυαλα και απλα εν αγνοια μου θα χαιρομαι που το βλεπω να καθεται στασιμο σε 1 λιτρο νερο νομιζοντας οτι του αρεσει ενω στην ουσια αργοπεθαινει μεσα στα ιδια του μη απορροφισιμα περιττώματα. Σε αυτο που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι στην απαραδεκτη πολιτικη των pet shop να τους πουλανε λες και ειναι παιχνιδι που ανετα ζει σε βαζα, μολυβοθηκες, αρκουδο ενυδρεια και σε γυαλες του ενος λιτρου. Αυτο ομως δεν εχει να κανει με μενα εχει να κανει με νομους που προφανως για λογους εξοικονόμησης χρηματων ευκολης μπαζας για ακομα μια φορα στην "πανεμορφη" μας Ελλαδα δεν τηρουνται. Αυτο λεγεται animal abuse και σε σοβαρες χωρες τιμωρείται και μαλιστα αυστηρα. Αλλο λοιπον το να αγοραζεις εναν μονομαχο που βλεπεις οτι παει για αργο θανατο με ορατα τα σημαδια πανω του και αλλο το να αγοραζεις εναν μονομαχο δραστηριο και το να τον καταδικαζεις εσυ σε αργο θανατο επειδη δεν ειχες ποτε σου ψαρι. Οσο αφορα τα λιτρα σε οποιο forum και να μπεις οι αποψεις διίστανται...απο ενα λιτρο μεχρι 60. Ειναι το λεγομενο περι ορεξεως, κολοκυθόπιτα ή το να 'χαμε να λεγαμε. Καπου στην μεση λοιπον πρεπει να ειναι η χρυση τομη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Constantinos_S : 24-04-17 στις 22:00 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,02196 seconds with 11 queries