Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #154  
Παλιά 16-01-16, 16:28
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thektomy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας κύριοι

Πριν από μερικές ημέρες έκανα εγγραφή στο φόρουμ σας και σήμερα διάβαζα τις αναρτήσεις σας,
Έχω και εγώ το μικρόβιο του ενυδρειου, περίπου 25 χρόνια και τους τελευταίους μήνες είπα να ξεκινήσω κάτι που απέφευγα χρόνια τώρα. Ένα ενυδρείο με θαλασσινό νερό, το τόλμησα λοιπόν αρχές Νοεμβρίου και ξεκίνησα με ένα μικρό ενυδρείο 60 λίτρων για να δω τι θα καταφέρω, να καταλάβω τι σημαίνει τι προβληματα θα αντιμετωπίσω και πως θα τα ξεπεράσω.
Λοιπόν αγαπητοί μου συν χομπίστες, σήμερα στο ενυδρείο κατοικούν 2 καρδινάλιοι (Pterapogon kauderni) 2 κλόουν, occellaris clownfish, μια γαρίδα debelius και μια cleaner. Τα ψάρια είναι αρκετά μικρά σε μέγεθος, αν και οι πρώτοι ένοικοι οι καρδινάλιοι καταλαβαίνω ότι μεγάλωσαν λίγο.
Για να έχετε μια πιο πλήρη εικόνα για τον μικρό μου βιότοπο έχω ζωντανό βράχο 5,5 κιλών, αραγωνιτη "ζωντανό" 2 κιλά και χαλίκι από παραλία. Επίσης χρησιμοποιώ sump ένα μικρό ενυδρείο 20λ,
Σκέφτομαι να προσθέσω δειλά, δειλά, 3,4 κοράλια/ανεμώνες τι να προσέξω τι προτείνετε.
Σας ευχαριστώ
φιλε να το χερεσε το ριφακι σου και να το δεις οπως το φανταζεσαι!!! αλλα αμα θες κανε ενα καινουριο ποστ σε καποιο απο τα θεματα του θαλασσινου νερου (εδω πχ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=30 και κλικαρε στο new thread πανω αριστερα) και οχι σε ατομικα θεματα αλλων συνχωμπιστων γιατι ετσι δεν θα ειναι καθολου ευκολο να σε βοηθεισουμε. εκει μπορεις να γραψεις αναλιτικα το τι εχεις τι σκεφτεσε να κανεις και τις ερωτισεις σου, αμα θες μπορεις να προσθεσεις και καποιες φωτο να δουμε !!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01823 seconds with 11 queries