Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 24-02-12, 14:22
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

κι εγω πιστευω πως αν βαλεις ενα νεο αστρωτο φιλτρο σε ενα στρωμενο ενυδρειο που εχει αλλο φιλτρο ηδη (για να μην βασιζεται η βιολογικη φιλτρανση στο νεο), το νεο θα στρωθει αν του δωσεις χρονο χωρις να κανεις κατι αλλο...σιγα σιγα θα αποικηθει από βακτηρια το βιολογικο υλικο του. Ισως αυτο ομως εξαρταται και απ'την ιχθυοφορτιση...αν το υπαρχον φιλτρο ανταπεξερχεται στις αναγκες της ιχθυοφορτισης τοτε στο νεο ισως να μην αναπτυχθουν και πολλα βακτηρια...αφου δεν θα χρειαζονται...και δεν θα υπαρχει τροφη να τραφουν (αμμωνια).
Σ'αυτη τη λογικη φτιαχνω μπολι κι εγω για ενα 300αρι που πηρα...
Σε ενα 60αρι που εχω με εσωτερικο φιλτρο αντικατεστησα στην τυρφη που ειχα σε διχτακι με σιποραξ. Χωρις να αδυνατισω τη βιολογια αφου αβγαλα τυρφη και οχι βιολογικο, στρωνω τωρα το σιποραξ. Ειναι εκει ηδη κανα μηνα. Και πριν μια εβδομαδα εβγαλα το ενα απ'τα δυο σφουγγαρια, το πρασινο (αφηνοντας το μπλε) και γεμισα το κενο με substrat pro σε διχτακι για να στρωθει κι αυτο. Μολις κλεισει κι αυτο 3-4 εβδομαδες θα μπολιασω και με την παραδοσιακη μεθοδο (στιψιματα κλπ οτι βγαλει το παλιο σφουγγαρι) ολα τα υλικα του νεου φιλτρου, θα βαλω και το νερο απ'το παλιο και πιστευω θα ειμαι οκ. Θα μπουν και ολα τα ψαρια στο μεγαλο κατευθειαν φυσικα και θα εχουμε μια πολυ ωραια μετακομιση!
Κανω καπου λαθος? Ρωταω και για επιβεβαιωση...
Τα χρυσοψαρα παντως εχουν ιστορικο μεταδοσης ασθενειων σε ενυδρεια που χρησιμοποιηθηκαν για τη φαση του στρωσιματος και μπηκαν αλλα ψαρια μετα. Απαραδεκτη μεθοδος στρωσιματος να συμπληρωσω...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02168 seconds with 11 queries