Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 05-12-12, 01:56
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εχω δει μια αλγη στο ενυδρειο τον τελευταιο καιρο, αλλα δυσκολευομαι να την αναγνωρισω. Εχω την εντυπωση οτι ειναι fuzz algae. Κλεινω προς τα εκει γιατι εχω την εντυπωση οτι εμφανιστηκε περιπου οταν σταματησα την παροχη co2 στο ενυδρειο (diy co2). Ειναι ιδια εμφανισιακα αλλα δεν ειναι πρασινη, ειναι καφε, και εμφανιστηκε μονο σε καποια φυλλα βαλισνεριας που ειναι ψηλα ψηλα κοντα στις λαμπες και τσακισαν ισως απτο ρευμα εκει πανω. Ακριβως μετα το σπασιμο βγαλανε κατι καφε τριχουλες. Τα κλαδεψα και τα εβγαλα. Πειθομαι ακομα παραπανω επειδη βλεπω μια μειωση στην αναπτυξη των φυτων λιγο μετα απτο διακοπη του co2. Τωρα θα λετε, καλα τι ρωτας αφου τοβγαλες το συμπερασμα...δεν ειμαι σιγουρος και επειδη ειναι η πρωτη που αντιμετωπιζω θα ηθελα καποιες γνωμες εμπειροτερων.

ΥΓ αυριο για αρχη θα φτιαξω μιγμα co2 παλι για να δω πως θα εξελιχθει και αν θαχει διαφορα. Καμια αποψη.

ΥΓ2 προσπαθησα να βγαλω φωτο αλλα επειδη ειναι πολυ πισω δεν την πιανει με τιποτα η καμερα.
-------------------------
βρηκα μια φωτο που αντιπροσωπευει. Καμια σχεση στην εκταση της αλγης εμενα ειναι το 1% αυτου στην φωτο. http://www.bubblesaquarium.com/image...gae3_Thumb.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 05-12-12 στις 01:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01427 seconds with 11 queries