Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 02-03-18, 10:38
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια!
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
Achillefs δεν εχεις παρει ποτε ψαρια που δεν αρρωστησαν;;
Και τι θεραπεια τους εκανες για ενδοπαρασιτα;
Απο θεραπευτικες τροφες κλπ διαθετει το καταστημα
Εχω βιταμινες (vita chem), τροφη chlorela της seachem με σκορδο κλπ, spirulina flakes& γενικα οι τροφες μου ειναι φρεσκιες.
Αρτεμισια κι εγω δεν θελω να κανω ασκοπη χρηση φαρμακων, εχω καβατζα αντιβιωση απ'το προηγουμενο επεισοδιο αλλα δεν θελω να ριχνω ετσι στα τυφλα. Κι εδω ερχεται η ερωτηση για το esha 2000...
Ειναι φαρμακο; π.χ. το melafix δεν ειναι. Τι ουσιες εχει το esha;
Λεει οτι κανει για πρωτοζωα και μυκητες αναμεσα σε αλλα. Απο την περιγραφη ομως και τις περιπτωσεις που προτεινει η εταιρεια τη χρηση του, δεν μου κανει για φαρμακο με την αυστηρη εννοια. Δηλαδη το δινει για εισαγωγη νεων ψαριων, προληπτικα αν υπαρχουν αυγα στο ενυδρειο για να μην χαλασουν...
Θα επιβαρυνα τα ψαρια αν το χρησιμοποιουσα;
Θα βαλω κανενα ξυλακι κανελας μεσα οπως εχω και στο κυριως ενυδρειο.
Την καραντινα εχω προσπαθησει να την κανω οσο καλυτερα γινεται επειδη θα μεινουν και καιρο μεσα τα ψαρια. Και θελω να εχει οσο περισσοτερο νερο γινεται γιατι τα λιγα λιτρα επηρεαζονται πολυ περισσοτερο απο ξαφνικες διακυμανσεις θερμοκρασιας, ενα ενδεχομενο τσιμπημα αμμωνιας ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο...
Αλλαγες θα κανω συχνες δεν με πειραζει. Οσο συχνα επιτρεπεται για να μην τα στρεσαρω κι ολη την ωρα βεβαια...
Απ'την τελευταια νιλα που επαθα εχω αρχισει και τα φροντιζω τα ψαρια περισσοτερο απ'τα παιδια μου...
Ελπιζω να πανε ολα καλα.
Αυτο που λες Αρτεμισια με τα cardinal που γυριζουν αναποδα το ειδα πρωτη φορα στα προηγουμενα που ειχα παρει...κι επαθα πλακα!
Κατα της εισαγωγη τους στο ενυδρειο που μοιραια στρεσαριστηκαν καπως (κι ας την εκανα σιγα σιγα με καλη προσαρμογη) εκει που αδειασα το νερο απ'το σακουλι και τα ειχα στην αποχη μεσα σε λεκανιτσα μεχρι να τα βαλω μεσα, γυρναγαν αναποδα...
Κι εκει που νομιζα οτι μας αφησαν, τσουπ ξαναγυρναγαν...
Πρωτη φορα το ειδα αυτο. Και μιλαμε για δευτερολεπτα ολα αυτα.
Τα εχω στο νου μου ολα αυτα και θα προσπαθησω να τα κανω ολα οσο πιο ανωδυνα γινεται για τους "νοτιοαμερικανους" φιλους μου...
Αλλο ψαρι αρρωστο εννοεις γενικα στα ενυδρεια του καταστηματος που θα τα παρω...;Ειναι ενα θεμα κι αυτο...
Γιατι συνηθως οπου και να πας ολο και κατι θα δεις...
Νικο υπερ της καραντινας ημουν κι εγω στη θεωρια...τωρα γινομαι και στην πραξη!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01679 seconds with 11 queries