Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 19-06-09, 17:48
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω ακομα πιο δυνατο (3000 στροφες zalman), ο θορυβος απο το φυσημα του αερα ειναι αναμενομενος αναλογα και τις στροφες του ανεμηστηρα αλλα και την ποιοτητα κατασκευης του, ο σκοπος ειναι να μην επιδεινωνουμε το προβλημα με λαθος εγκατασταση κλπ
Αν δοκιμασουμε τον ανεμηστηρακι πριν το εγκαταστησουμε θα δουμε οτι ο θορυβος ειναι απειροελαχιστος, οι υπολοιπο παραγοντες (εγκλωβισμος αερα, τοποθετηση-τριγμοι στο καπακι , ρυθμιση στροφων απο το τροφοδοτικο κλ) δημιουργουν το προβλημα.
(Αν ειναι στην κρεβατοκαμαρα το ενυδρειο ειναι ενα προβλημα ο θορυβος, αλλα παρουσιαζονται και τοσα αλλα προβληματα σε αυτη την περιπτωση, που εγω αποφευγω να εχω ενυδρειο στην κρεβατοκαμαρα.)
Οταν πρωτοειχα βαλει τα ανεμηστηρια ειχα ενα να βγαζει εξω αλλα απο τη στιγμη που ειχα τρυπες να βγαινει ο αερας, το γυρισα και αυτο μεσα και εχω καλυτερη ψυξη.
Ο θορυβος ομως ανεβηκε λογω εγλωβισμου του αερα παρολο που εχει τρυπες για σωληνες. Ειναι μικρες τρυπες γι'αυτο κανει σιφωνι.
Μια λυση ειναι να αφηνουμε χαραμαδα στο καπακι ή να ανοιξουμε την τρυπα της ταιστρας (αν δεν χρησιμοποιηται).
Επειδη ομως κανει μινι ανεμοστροβιλο απο κατω και πανω στο νερο, δοκιμαστε να ακουμπησετε το κουμπωμα της ταιστρας στη μεση της τρυπας της για να διακοψει τον κυκλο.

----------------------------------------------------------------
Το controller ειναι μια πολυτελεια και οπως ειπε και ο gmanes με τροφοδοτικο μεταβλητης εξοδου εισαι καλυμενος.
Αν επιμενεις να βαλεις ομως, εδω φαινεται πως μπαινει. ποστ 4
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25435



Δυσκολο να γινει αυτο με 3V. Αυτο το ειχα πετυχει μονο σε 45λιτρο και με ενα 80mm 3000 στροφων.
Κατι δεν μου αρεσει.
Για κλειστα και τελειως.
ΥΓ πολυ καλη δουλεια εκανες
delta καταρχην σε ευχαριστω!
θα δοκιμασω αυτο που λες!τι σου περναει απο το μυαλο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01524 seconds with 11 queries