Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 23-02-06, 09:56
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Καλή σας ημέρα.

Παράθεση:
Ρε Θωμα τοσοι αυτοματισμοι ειναι επικινδυνοι...... Μια καλη διακοπη ρευματος και ολο το συστημα αποπρογραμματιζεται.....
Το μόνο σημείο του συστήματος που εξαρτάται απο την ΔΕΗ είναι η ηλεκτρομαγνητική βάνα. Για να ''απεξαρτηθώ'' λιγάκι απο την ΔΕΗ η ηλεκτρομαγνητική παίρνει ρεύμα απο τον ηλεκτρονικό χρονοδιακόπτη (που κρατάει και το πρόγραμμα). Απο ότι μπορώ να υπολογίσω ακόμη και σε διακοπή ρεύματος το ποτιστικό θα αδειάσει και η στάθμη απλώς θα μείνει χαμηλά μέχρι τον επόμενο ''ανεφοδιασμό'' όσο για το ποτιστικό αυτό είναι μπαταρίας.

Παράθεση:
Γιατι να χρησιμοποιησεις δεξαμενη αποθηκευσης και δεν ριχνεις κατευθειαν το νερο στο ενυδρειο απο την ΑΟ ???? Θα καταφερεις ετσι μια πολυ αργη αλλαγη νερου χωρις απαιτηση για θερμανση του νερου και χωρις στρεσσαρισμα των ψαριων.....
Η δεξαμενή σε αυτό το σύστημα είναι αναγκαία γιατί έχω πολύ μικρή α/ο. Μου παράγει περίπου 2,5 λίτρα την ώρα .............. τίποτα. Για να κάνω μια μικρή αλλαγή ας υποθέσουμε 10% (20 λίτρα) θα χρειαζόμουν 10 ώρες και σε περίπτωση που χρειαστώ πολλές και μεγάλες αλλαγές ......... ?? Δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Θα έτρεχα με τα μπετονάκια απο το super market ....... δεν λέει.
Επίσης στο δικό μου σύστημα υπήρχε η ανάγκη το νερό να περάσει ''τρέξει'' ουσιαστικά απο όλο το σπίτι. Αυτό έγινε με σωλήνα (λάστιχο) μικρής διατομής (σαν αυτή που έχουν οι α/ο). Η ροή είναι μικρή (περίπου 15 λίτρα/ώρα) και από ότι είδα δεν θα χρειασθεί να θερμανθεί παρά μόνο σε κάποια μεγάλη αλλαγή (50%). Σε αυτή την περίπτωση τοποθετώ ένα μικρό θερμαντήρα στη δεξαμενή αποθύκευσης.

Μιά ακόμη ιδιαιτερότητα που αντιμετωπίζω. Το ενυδρείο μαζί με τα ''συστήματά" του πρέπει να είναι όσο ποιό συμμαζεμένο γίνεται, αυτό το επιβάλουν τα δυο μου πιτσιρίκια .............................. μαθαίνουν πειράζοντας όπως όλα τα παιδιά .

Παράθεση:
Απο την άλλη, ειδικοτερα αν υπαρχει διοξειδιο κατι πρεπει να κανει κανεις με το KH. Τα ιχνοστοιχεια δεν το ανεβαζουν σιγουρα, (για το κεντ discus δεν ξερω).. Μην εχουμε κανενα αυτοματο Ph crash..
Δεν έχω εγκαταστήσει co2, συμπληρώνω όμως μαγειρική σόδα μια φορά την εβδομάδα για να κρατώ το KH ανάμεσα στο 3 & 4.

Παράθεση:
Αλλα αν η αλλαγη γινεται αυτοματα ας πουμε καθε μερα (τι το φτιαξαμε...) 10% σε 15 μερες τοσο το KH οσο και το GH θα εχουν κατεβει μαλλον επικινδυνα.
7% κάθε μέρα. Έτσι είναι προγραμματισμένο τώρα. Το KH το έχω το GH το ψάχνω ..... ακόμη.
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02230 seconds with 11 queries