Θέμα: Τροφή ΚΟΙ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 10-12-13, 20:34
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ που την έχω λίγο παραπάνω από μήνα; αν και εχω λάμπα UV τις πρώτες εβδομάδες δεν είχε καθόλου άλγη, τις τελευταίες ημέρες έχει εμφανιστεί άλγη και μου κάνει εντύπωση!

είναι σωστό να τη καθαρίζω ή καλύτερο να την αφήνω για τα ψαράκια;

επομένως από αυτή την άλγη μπορούν να τραφούν ή πρέπει να ρίχνω έστω και λίγη τροφή για συμπλήρωμα;
Βιαστηκες λιγο με την λιμνη σου ειναι γεγονος αλλα ενταξει, δεν πιστευω να υπαρξει οποιοδηποτε προβλημα
Η UV δεν θα σκοτωσει την νηματωδη αλγη αλλα την αιωρουμενη αλγη (πρασινο νερο) οποταν αυτο που συμβαινει τωρα στην λιμνη σου ειναι απολυτα φυσιολογικο (τετοια εποχη) γι'αυτο μην την αφαιρεσεις εκτος αν ξεφυγει απο τον ελεγχο και μονο τοτε την κρατας σε υποφερτα επιπεδα. Οτι πρεπει δηλαδη για τα ψαρακια σου γι'αυτο οσο η θερμοκρασια ειναι σταθερα κατω απο 10 βαθμους οπως ειπαμε και πιο πανω δεν ταιζουμε Αν σε καποια φαση η αλγη εξαφανιστει (που σιγουρα θα γινει) τοτε το πρωτο πραγμα που θα πρεπει να κανεις ειναι να καθαρισεις το φιλτρο...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01411 seconds with 11 queries