Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 25-03-16, 22:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα φίλε μου.
Κατα αρχή να σε ενημερώσω πως δυστυχώς ένα φίλτρο δεν στρώνει σε 1 εβδομάδα , ειδικά με τα "βακτήρια" του εμπορίου, και δεν φτάνουν μόνο αυτά αλλά θα πρέπει να ρίχνεις και πηγή αμμωνίας για να αναπτυχθεί ωφέλιμη βιολογία. Σε μία εβδομάδα μόνο με μπόλι (βιολογικό υλικό από άλλο ώριμο ενυδρείο). Μην ακούς τους πετσοπαδες, να πουλήσουν θέλουν, και αν σου έλεγαν πως χρειάζονται πάνω από 20 ημέρες να στρώσει ένα φίλτρο δεν θα πούλαγαν. Όπως δεν θα πούλαγαν αν σου έλεγαν πως σε 20λιτρο δεν μπορεί να επιζήσει κανένα ψάρι, γιατί πάλι δεν θα πούλαγαν , γιατί αν σου έλεγαν πως για αυτά τα ψάρια πρέπει να πάρεις 1 ενυδρείο πάνω από 120 λίτρα ίσως να μη σε έκαναν πελάτη. Για αυτό για να κερδίσουν αυτά τα 20 Ευρώ αλλά και για να σε έχουν τακτικό πελάτη σου έδωσαν το 20λιτρο και με τα αναλώσιμα που θα θες τακτικά αποκτήσανε έναν τακτικό πελάτη.
Όπως σου είπαν και τα παιδιά , οι περισσότεροι δυστυχώς έτσι ξεκινήσαμε.
Σε 20λιτρο δυστυχώς , μόνο λίγες γαρίδες θα μπορείς να βάλεις , και αυτές όχι τόσο εύκολα. Και αυτό γιατί σε 20 λίτρα οι παράμετροι αλλάζουν πολύ γρήγορα, και πάντα θα είσαι σε επιφυλακή για να επέμβεις. Ο σκοπός μας είναι , να αποκτήσουμε ένα ενυδρείο και να χαλαρώνουμε, και όχι να είμαστε δέσμιοι του. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω και να μην ασχοληθείς με το χόμπι, να σε προφυλάξω θέλω από οικονομικό κόστος αλλά και από το άγχος της διατήρησης ενός λάθος ενυδρείου.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01489 seconds with 11 queries