Θέμα: Dennerle 70lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 24-07-21, 05:17
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ο φωτισμός είναι κάτι πολύ δύσκολο για εμένα να "αντιληφθώ" και να ρυθμίσω όπως πραγματικά το χρειάζεται το δικό μου οικοσύστημα. Για να καταλάβεις, έχω 2 Fluval Led Spectrum στο 125αρι μου κι ενώ βλέπω τρομερή διάχυση φωτός, δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω ποιο θα ήταν το καλύτερο ποσοστό που θα έπρεπε να ρυθμίσω το καθένα από αυτά για την καλύτερη ανάπτυξη των δικών μου φυτών. Για την ιστορία, αυτή τη στιγμή παίζει γύρω στο 55% το πίσω και 50% το μπροστά. Φοβάμαι να ανεβάσω, ίσως όμως είναι κατι που θα έπρεπε να είχα κάνει εδώ και καιρό μιας και τα κόκκινα φυτά δεν δείχνουν και το πιο έντονο κόκκινο χρώμα τους θα έλεγα.. από την άλλη τρέμω τις αλγες, αν έχεις παλέψει πραγματικά με bba θα καταλάβεις την τρομάρα μου με δαύτες.
Έχω και Co2 βέβαια που σίγουρα βοηθάει παντού.

Όσον αφορά το δικό σου τώρα αυτό που ξέρω είναι ότι όντως το Chihiros wrgb2 δίνει τρομερό φωτισμό. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στα 2 Fluval που επέλεξα να πάρω τελικά, αφού πέραν της σιγουριάς για καλύτερη διάχυση που θα μου έδινε η δεύτερη επιλογή, θα έπαιρνα και τα φωτιστικά που θα πατούσαν καλύτερα στο πάνω μέρος του Juwel 125 που έχω. Για 2mm δεν εμπαιναν τα ποδαράκια του Chihiros στο "ξύλο" του Juwel φαντάσου (10mm maximum το Chihiros, 12mm το πάνω μέρος του Juwel.. [emoji6]).

Ψάχνοντας για καιρό τι παρατήρησα τώρα. Όσοι πήραν δεύτερο Chihiros το έκαναν είτε επειδή έπαιρναν κρεμαστά και το φωτιστικό απείχε πολύ από τον βυθό του ενυδρείου μετά το κρέμασμα (αναγκαστικά λόγω της σωστής διάχυσης που ζητούσες κι εσύ ), είτε επειδή το φωτιστικό τους έπεφτε μικρό στο μήκος και ήθελαν ένα ακόμα δίπλα του ώστε να καλύπτουν το ενυδρείο από άκρη σε άκρη.

Όσον αφορά τώρα το δικό σου ενυδρείο (πανέμορφο scape με την ευκαιρία! ) και όπως μπορώ να διακρίνω από τις φωτογραφίες, θα έλεγα ότι το φως του Chihiros είναι υπεραρκετό για το όλο σύστημα. Ναι μεν υπάρχουν σκιές - τις οποίες εύκολα φωτίζεις με αλλαγή βέβαια στο στήσιμο -, από την άλλη δε τα φυτά που λαμβάνουν το φως του καλύπτονται και με το παραπάνω νομίζω. Τα lumen του τα βρίσκω υπεραρκετά για ενυδρείο 70 λίτρων τέτοιου ύψους, έτσι πιστεύω.

Εναλλακτικά και εάν δεν θέλεις να αλλάξεις το scape - άρα και τα σκιερά του σημεία, θα μπορούσες σε εκείνα να επιλέξεις φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φως. Άλλη μια σκέψη δηλαδή..

Με όλα τα παραπάνω που είπα δεν σημαίνει ότι θεωρώ το δεύτερο φωτιστικό σαν μια άχρηστη αγορά, έχω απλά την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται να ξοδέψεις έξτρα λεφτά απλά και μόνο για να φωτίσεις μερικά σκιερά σημεία. Αν το φως του Chihiros δεν κάλυπτε όλο τον βυθό (από άκρη σε άκρη εννοώ ) ή τα lumen του δεν αρκούσαν για τα φυτά έβαλες να το συζητούσαμε πάλι. Όταν έχεις όμως ένα τόσο "τούμπανο" φωτιστικό σε ενυδρείο 70 λίτρων απλά βρίσκω λίγο υπερβολικό το παραπάνω.

Ειλικρινά πάντως μακάρι να ήμουν ειδικός και να μπορούσα να σε κατατοπίσω με απόλυτη σιγουριά. Μπακαλίστικα και με μια πιο "γενική" σκέψη σε όσα έχω δει μέχρι σήμερα απάντησα. Θα παρακολουθώ να δω κι άλλων γνώμες, ίσως εισπράξω κάτι περισσότερο κι εγώ από αυτό.

Να σου πάνε όλα κατ ευχήν.![emoji846]
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01715 seconds with 11 queries