Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 01-06-21, 05:53
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Όπως στα λέει ο Γιάννης είναι, το ίδιο προσπαθώ να σου δείξω κι εγώ.
Έχεις ήδη πολλά ψάρια μέσα και μάλιστα σε κάποια από αυτά τα είδη που επέλεξες, δεν έχεις το απαραίτητο "κοπάδι" (ίδιου με εκείνα φυσικά είδους ) που "απαιτούν" κατά μια έννοια ώστε να ζήσουν οσο πιο αρμονικά γίνεται.

Με πιο απλά λόγια, κανονικά θα έπρεπε άμεσα να προσθέσεις κάποια άτομα (ώστε να καλύψεις από άποψης στρεσαρίσματος μερικά είδη ψαριών που επέλεξες), σε ένα ενυδρείο όμως που ήδη είναι σχεδόν υπερφορτωμένο από ψάρια.

Άρα θα έπρεπε να σκέφτεσαι πως θα αφαιρέσεις πρώτα αρκετά από εκείνα που βρίσκονται ήδη μέσα, ώστε να καλύψεις (με σωστά σε αριθμό κοπάδια) όσο καλύτερα γίνεται τα είδη που θα αποφασίσεις να κρατήσεις στο τέλος..

Γι αυτό που ρώτησες για τα Corydoras θεωρώ ότι ναι, χρειάζονται ακριβώς το ίδιο με αυτά είδος χωρίς όμως να το έχω ψάξει σε βάθος αυτό.
Πιστεύω ότι δεν μπορούν να αισθανθούν σαν "κοπάδι" τους τα Corys άλλου είδους ακόμα κι αν βρίσκονται όλη μέρα δίπλα δίπλα.
Ας επιβεβαιώσει ή ας διορθώσει αν κάποιος ξέρει περισσότερα επ αυτού.

Αν θες τόσα πολλά ψάρια μέσα στο ενυδρείο σου θα πρέπει να αποβάλεις τη φοβία για το εξωτερικό φίλτρο. Αν βοηθάει, να σου πω ότι έχω Rio 125 που έτρεχε για πάνω από 8 χρόνια με 2 εξωτερικά Eheim 2213 (είχα αφαιρέσει το εσωτερικό του) και δεν είχα ποτέ ίχνος διαρροής. Πλέον τα αντικατέστησα με ένα Eheim Pro 4+ 350 (θηρίο για το ενυδρείο μου) επειδή ήθελα τον ένα "χώρο" του επίπλου για μπουκαλα Co2.

Μην τα φοβάσαι, όλος ο κόσμος τα δουλεύει χρόνια χωρίς τα προβλήματα που πέρασες - από δικό σου όμως όπως είπες σφάλμα.
Σεβαστό όμως και το να μην το θες. Φρόντισε έστω να μην επιβαρύνεις τόσο το εσωτερικό με συνθήκες που δεν μπορεί να διαχειριστεί.
Κι αν τώρα σου φαίνεται ότι το κάνει καλά, έρχεται ο καιρος που τα ψάρια μεγαλώνουν κι αλλάζει δραματικά το πράγμα..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01464 seconds with 11 queries