Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 01-06-21, 00:47
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θυμάμαι τα ονόματα των σφουγγαριων, στο δικό μου rio τα έβγαλα απο την περίοδο που έκανα στρώσιμο. 2015. Κράτησα το χοντροτρυπο και ένα πιο ψιλό μπλε.

Άσε αυτό που έχει τις ταμπλέτες για τα νιτρικά, εφόσον το θέλεις. Και ένα χοντροτρυπο (fine όπως λες, δε ξέρω πως λέγεται) και στουμπωσε τον κάδο με όσο κεραμικό υλικό χωράει. Η χωρητικότητα του φίλτρου είναι τούμπανο για βιολογία, αν την αξιοποιήσεις σωστά. Δε μπορώ να πω το ίδιο και για την αντλία (4 καμένες αυτά τα χρόνια).

Πάντως για το εξωτερικό φίλτρο, ελπίζω κάποια στιγμή να ευοδωθουν οι συνθήκες (ψήσιμο συζύγου) και να το ξανασκεφτεις. Έχει σε τιμές χώμα μεταχειρισμένα, ενώ και τα καινούρια δεν κοστίζουν πολύ.

Πρέπει να μεριμνήσεις για τα υγρά τεστ, όπως έγραψε και ο Μάκης, να έχεις ένα οδηγό τι συμβαίνει στο ενυδρείο σου. Μακριά απο υγρά τεστ Sera θα σε συμβούλευα. Της Api είναι πολύ καλά.

Θα σου πω απο τη δική μου εμπειρία, αυτό που διαπίστωσα στην πορεία των χρόνων. 2 μεγαλούτσικα κοπάδια είναι ασύγκριτα καλύτερο θέαμα απο το να έχεις πολλά είδη 2-3 ατόμων. Αρμονία, κίνηση, σωστές συμπεριφορές. Και το μάτι ξεκουράζεται καλύτερα όταν παρατηρείς το ενυδρείο.
Ε μα πόσο πια να το αλλάξω? για να καταλάβεις, δες το σχεδιάγραμμα, αντε να παίρνει 1 μικρό σακουλάκι ακόμα στην θέση του Fine σφουγγαριού (νούμερο 7) που είναι στην έξοδο του νερού και η juwel λέει πως και αυτά τα 2 παρέχουν χώρο στα βακτήρια για αποίκηση. Αριστερά είναι το setup που λέει η Juwel και εγώ λέχω μετακινήσει (με κόκκινα βέλη)τα σφουγγάρια, το πράσινο είναι για τα νιτρικά, το τελικό αποτέλεσμα τι έχω κάνει φαίνετε στο δεξί σχήμα. http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622500641

Η μη χρήση εξωτερικού φίλτρου δεν οφείλετε σε θέμα χρημάτων, και τσαμπα να μου το δώσουν δεν θα το βάλω, δεν θέλω να βγεί το νερό εκτός ενυδρείου, μειώνω όσο γίνετε τις πιθανότητες διαρροής ή λάθους, που θα μου προκαλέσει μεγάλες ζημιές σε όλα τα ξύλινα έπιπλα δίπλα στο ενυδρείο, ήδη την γλιτώσαμε 1 φορά χωρίς συνέπειες, μόνο με 20-25 λιτρα χυμένα στο χαλί (ευτυχώς απορόφησε όλο το νερο και δεν αφησε να πάει στα άλλα γυρω) με το πρώτο ενυδρείο με το φιλτρο τύπου καταράκτη που είχε και βρισκόταν διπλα στο ανοιγμα που βγαίναν τα καλώδια του φιλτρου και του θερμοστάτη, φούσκωσε το ενυδρειακό βαμβάκι τις πρωινές ώρες ξημερώματα και ξεβρύσηζε το νερό σαν συντριβανάκι και κύλαγε από τα καλώδια έξω. περισσότερο βλακεία δικιάμου στην τοποθέτηση αλλα πλέον όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Juwel Bioflow.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  67,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01873 seconds with 12 queries