Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 31-05-21, 09:41
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Δε θυμάμαι τα ονόματα των σφουγγαριων, στο δικό μου rio τα έβγαλα απο την περίοδο που έκανα στρώσιμο. 2015. Κράτησα το χοντροτρυπο και ένα πιο ψιλό μπλε.

Άσε αυτό που έχει τις ταμπλέτες για τα νιτρικά, εφόσον το θέλεις. Και ένα χοντροτρυπο (fine όπως λες, δε ξέρω πως λέγεται) και στουμπωσε τον κάδο με όσο κεραμικό υλικό χωράει. Η χωρητικότητα του φίλτρου είναι τούμπανο για βιολογία, αν την αξιοποιήσεις σωστά. Δε μπορώ να πω το ίδιο και για την αντλία (4 καμένες αυτά τα χρόνια).

Πάντως για το εξωτερικό φίλτρο, ελπίζω κάποια στιγμή να ευοδωθουν οι συνθήκες (ψήσιμο συζύγου) και να το ξανασκεφτεις. Έχει σε τιμές χώμα μεταχειρισμένα, ενώ και τα καινούρια δεν κοστίζουν πολύ.

Πρέπει να μεριμνήσεις για τα υγρά τεστ, όπως έγραψε και ο Μάκης, να έχεις ένα οδηγό τι συμβαίνει στο ενυδρείο σου. Μακριά απο υγρά τεστ Sera θα σε συμβούλευα. Της Api είναι πολύ καλά.

Θα σου πω απο τη δική μου εμπειρία, αυτό που διαπίστωσα στην πορεία των χρόνων. 2 μεγαλούτσικα κοπάδια είναι ασύγκριτα καλύτερο θέαμα απο το να έχεις πολλά είδη 2-3 ατόμων. Αρμονία, κίνηση, σωστές συμπεριφορές. Και το μάτι ξεκουράζεται καλύτερα όταν παρατηρείς το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01641 seconds with 11 queries