Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 31-05-21, 01:19
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καταλαβα σωστά, στηρίζεις τη βιολογία σου κυρίως στα σφουγγάρια. Έχεις και siporax αν διάβασα καλά. Οκ. Με τόσα ψαράκια και εφόσον δεν προτίθεσαι να βάλεις εξωτερικό φίλτρο, χρειάζεται τακτική παρακολούθηση.

Ειδικά όταν μιλάμε για ένα σχετικά νεοστημενο ενυδρείο.

Εγώ θα ένιωθα πιο ασφαλής αν αντικαθιστουσα τα σφουγγάρια με κεραμικό υλικό. Η βιολογία που αναπτύσσεται στην πορώδη επιφάνεια των κεραμικών είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη. Όχι μονομιάς αλλαγή όλα, μην καταστραφεί η βιολογία. Ενα σφουγγάρι κάθε μήνα. Θα κρατούσα μόνο τα 2 μπλε, συν το ενυδρειακο βαμβάκι που αλλάζει κάθε βδομάδα. Το μαύρο παρκάρισμα σε ντουλάπι για ώρα ανάγκης (ποτέ να μη σου χρειαστεί).

Διακρίνω έναν εφησυχασμο απο μέρους σου. Εσύ ξέρεις καλύτερα απο τον καθένα τι βλέπεις στο ενυδρείο σου . Αν βλέπεις τα ψαράκια ζωηρά και να συμβιώνουν απροβληματιστα, όλα καλά! Την άποψη μου περί συμβατότητας των ψαριών την εξέφρασα.

Να μου επιτρέψεις να σε διορθώσω! Οι υποδείξεις είναι επιθετικός και παρεξηγησιμος προσδιορισμος. Εδώ απλώς ανταλλάσουμε πληροφορίες και προτάσεις, μια κοινότητα που έχει το ίδιο μεράκι.

Κάνε μια παρουσίαση και για τη λίμνη, να δούμε τους άλλους ψαρηδες!

Εχω και Cirax στην δική του συσκευασία και ας είναι μισόγεμάτο το κουτάκι (εψαχνα τρόπο να το ανοίξω να βάλω κι άλλα μέσα αλλά δεν τα κατάφερα) και Ciporax σε σακουλάκι σε τριπλάσια ποσότητα κεραμικού υλικού από τον περιέκτη του Cirax.
Ποια 2 μπλέ λες? τα 2 Fine ? και να αντικαταστήσω πχ το Coarse με κεραμικό υλικό και αυτο? καλή ιδέα. το Nitrax πάντως δεν το βγάζω, έχει μέσα του και ταμπλέτες για τα νιτρικά, αυτό και αν βοηθάει, το Βιοcarb δεν είναι και τόσο χοντρό αλλά κάτι θα κάνουμε.

Εφησυχασμός δεν υφίστατε, ολα τα λαμβάνω υπόψιν μου, αλλα πιο πολυ πχ μπορεί να με προβληματίσει η επιθετικότητα ενός ψαριού παρά τα υπόλοιπα αφού βλέπω αυτή τη ζωντάνια και καλή συμπεριφορά (κατα πλειοψηφία).
εχω χάσει πχ.1 Gourami πρόσφατα που του έκαναν ξαφνικά επίθεση άγρια τα 2 θυληκά Molly (1 Black Lyretail, 1 Marble Lyretail) και το τραυμάτισαν με 7-8 δαγκωματιές αλλά το έβλεπαν τα πιτσιρικια και δεν μπορούσαν να κανουν κάτι μεχρι να ερθω κανα μισάωρο πιο μετά και να το βγάλω σε μια καραντινούλα που έχω φτιάξει,αλλά δεν άντεξε ούτε 1 ώρα, ενώ ήταν ολα μαζί αρμονικά 3 μήνες. Ευτυχώς μόνο αυτό ήταν το σοβαρό, και τα εχω υπο παρακολούθηση, αν δω περιεργη συμπεριφορά ξανα, θα φύγουν χάρισμα (αυτά τα διάλεξε η σύζηγος )

Η λιμνούλα έρχεται λείαν συντόμως...δεν πρόλαβα σήμερα, πριν λίγο τελείωσα με εναν ολικό καθαρισμό όλου του Sump-καταράκτη και συμπλήρωμα νερού από εξάτμιση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΟ3 στο μηδέν με τόσα ψάρια σε στρωμένο ενυδρείο το βλέπω από πολύ δύσκολο έως εντελώς ακατόρθωτο. Και μόνο με το εσωτερικό φίλτρο του Rio; Δεν παίζει..
Μάλλον είναι μια ακόμα απόδειξη ότι τα sticks μετρούν ότι νά'ναι.

Επίσης το ΝΟ3 είναι κατι που χρειάζεται στα φυτά, σε ένα ποσοστό από 5 μέχρι 30 περίπου κρίνεται απαραίτητο να υπάρχει αφού τρέφονται από αυτό..

Αν δεν μπορείς να πάρεις άμεσα υγρά τεστς ώστε να μετρήσεις σωστά τις παραμέτρους, θα ήταν ιδανικό να πας λίγο από το νερό σου σε ένα petshop να σου κάνουν μια μέτρηση να πάρεις μια πιο σωστή εικόνα πριν αρχίσουν τα προβλήματα.

Θεωρώ κι εγώ ότι έχεις αρκετά ψαράκια μέσα και ναι μεν τώρα τα βλέπεις όλα καλά, μεγαλώνοντας όμως ίσως κάποια θα αρχίσουν να έχουν πρόβλημα με τον "χώρο" που τους αφήνουν οι συγκάτοικοί τους.
Μην ξεχνάς επίσης ότι όσο μεγαλώνει ένα ψάρι τόσο περισσότερο και συντομότερα "λερώνει" τον χώρο του. Πχ τα Ancistrus, σαν χρυσόψαρα λερώνουν τα άτιμα όταν φτάσουν σε ένα σεβαστό μέγεθος..

Αργά η γρήγορα θα τα βρει σκούρα και το ίδιο το φίλτρο σου, η προσθήκη ενός εξωτερικού που θα τρέχει παράλληλα από την απέναντι πλευρά μάλλον θα γίνει σύντομα μονόδρομος αν κρατήσεις όλα αυτά τα ζωντανά μέσα.

Κατά τα υπόλοιπα όλα μια χαρά, μην αμελήσεις μόνο τις μετρήσεις όσο είναι ακόμα νωρίς.!


Edit: τώρα που διάβασα ξανά τα "άτομα" που έβαλες από κάθε είδος να προσθέσω και αυτό. Τα Corys θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 (για να μην πω 7-8..) για να αισθανονται καλά, τα SAE τουλάχιστον 3 (με 2 που έχεις θα δεις συντομα το δυνατό να κάνει μπούλινγκ στο αδύναμο και μακροχρόνια θα υπάρχουν και συνέπειες στην υγεία του..), είμαι βέβαιος ότι κάποια ακόμα είδη θέλουν επίσης συμπλήρωμα σε άτομα ώστε να αισθανονται όμορφα μεγαλώνοντας χωρίς στρες..

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι κάτι δεν πάει καλά με την ψαροσύνθεσή σου ακόμα κι αν όλα τώρα δείχνουν πολύ αρμονικά..
Θέλει το απαραίτητο ψάξιμο πριν επιλέξεις τι είδος ψαριού θα προσθέσεις σε ένα ενυδρείο, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ενυδρείο (με όποιο περιορισμό στα λίτρα του) και ένα παραπάνω όταν μιλάμε για "Κοινωνικό" ενυδρείο. Η αρμονική συνύπαρξη αρκετών ειδών δεν είναι πάντα το μόνο ζητούμενο. Παίζει ρόλο και το πόσο άνετα αισθάνεται το κάθε άτομο μεμονωμένα η με το κοπάδι που απαιτεί να βρίσκεται δίπλα του ώστε να ζει χαρούμενο και υγιές όσο αυτό μεγαλώνει..
Για τα SAE δεν ήξερα για 3, 2 έχω από την αρχή μαζί, σχεδόν 6 μήνες τωρα, και τα πάνε πολύ καλά, δεν ξέρω φυλλο, μπορεί να είναι και ζευγάρι γιατί αρκετές φορές βλέπω παιχνίδι μεταξύ τους.

Για τα cory το ξέρω ότι θέλει παραπάνω, αλλά βάλαμε 2 δοκιμαστικά λόγω του χαλικιού, μηπως και δεν την παλέψουν, αλλά βλέπω καθαρίζουν αβερτα, δεν τα ενοχλεί κανενα αλλο ψάρι εκτός από 1... μάντεψε...το 1 Ancistrus...δεν τα αφήνει σε χλωρό κλαρί όταν πλησιάζουν κοντά του, για δευτερόλεπτα μόνο, τους τραβάει 1 κυνήγι 20-30 πόντους και σταματάει αλλά αυτό το κάνει και στο άλλο Ancistrus, και σιγά σιγά βλέπω και στα 2 να βγαίνουν μουστάκια στην μύτη οπότε μάλλον μπλέξαμε με 2 Αρσενικά Bristlnose εξού και το ψιλοκυνήγι....μα καλά πόσο να λερώσουν και στο μέλλον 10-12 πόντους τελικό μέγεθος θα έχουν.

παντως τα φυτά πάνε τούμπανο, οι Valisneries φτάσανε 1,40μ και σκοτίνιαζαν τα άλλα ώσπου άρχισα να κόβω μήκος φύλων και ξύλωμα κάποιων δρομέων.
μέχρι και η Anoubia άνθισε, το κερατόφυλο το εχω κλαδέψει 3 φορές και τα ρίχνω στην λίμνη...μόνο το Microsorum έχει αρχίσει σε κάποια παλιά φύλλα κάποιες μαύρες κυλίδες, ίσως να θέλει λίγο λίπασμα.
και σίγουρα δεν τους κανω καθόλου καλό με την αεραντλία να δουλεύει 24/7, να σημειώσω πως δεν χρησιμοποιώ CO2, και γενικότερα έχω μείνει σε φυτά που δεν θέλουν φυτεμα και υποστρώματα και τα σχετικα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digital_illusion : 31-05-21 στις 01:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02513 seconds with 11 queries