Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 30-05-21, 20:13
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αν καταλαβα σωστά, στηρίζεις τη βιολογία σου κυρίως στα σφουγγάρια. Έχεις και siporax αν διάβασα καλά. Οκ. Με τόσα ψαράκια και εφόσον δεν προτίθεσαι να βάλεις εξωτερικό φίλτρο, χρειάζεται τακτική παρακολούθηση.

Ειδικά όταν μιλάμε για ένα σχετικά νεοστημενο ενυδρείο.

Εγώ θα ένιωθα πιο ασφαλής αν αντικαθιστουσα τα σφουγγάρια με κεραμικό υλικό. Η βιολογία που αναπτύσσεται στην πορώδη επιφάνεια των κεραμικών είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη. Όχι μονομιάς αλλαγή όλα, μην καταστραφεί η βιολογία. Ενα σφουγγάρι κάθε μήνα. Θα κρατούσα μόνο τα 2 μπλε, συν το ενυδρειακο βαμβάκι που αλλάζει κάθε βδομάδα. Το μαύρο παρκάρισμα σε ντουλάπι για ώρα ανάγκης (ποτέ να μη σου χρειαστεί).

Διακρίνω έναν εφησυχασμο απο μέρους σου. Εσύ ξέρεις καλύτερα απο τον καθένα τι βλέπεις στο ενυδρείο σου . Αν βλέπεις τα ψαράκια ζωηρά και να συμβιώνουν απροβληματιστα, όλα καλά! Την άποψη μου περί συμβατότητας των ψαριών την εξέφρασα.

Να μου επιτρέψεις να σε διορθώσω! Οι υποδείξεις είναι επιθετικός και παρεξηγησιμος προσδιορισμος. Εδώ απλώς ανταλλάσουμε πληροφορίες και προτάσεις, μια κοινότητα που έχει το ίδιο μεράκι.

Κάνε μια παρουσίαση και για τη λίμνη, να δούμε τους άλλους ψαρηδες!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries