Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 29-05-21, 06:35
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα με τον Γιάννη για τα Τιγράκια, δώσε ιδιαίτερη βάση στο φως που θα επιλέξεις γιατί όντως στρεσάρονται αρκετά με το δυνατό και θα τα δεις να εξαφανιζονται όταν εκεινο ανάβει. Κι εννοείται θα εμφανίζονται αμέσως μόλις εκεινο σβήσει.

Για εμένα ήταν ο λόγος που έβαλα ΚΑΙ μερικά φυτά επιφανείας μετέπειτα, αλλά ΚΑΙ άλλαξα στο τέλος το led φωτιστικό που είχα με ένα άλλο που να έχει dimmer.
Χαοτική διαφορά από την πρώτη στιγμή, άλλη διάθεση, κανένα στρες, τα έχω όλη μέρα μπροστά και τα καμαρώνω!

Τρομάζουν επίσης από τις πολύ απότομες κινήσεις έξω από το ενυδρειο. Θα έρχονται να σε δουν κάθε φορά που θα πηγαίνεις κοντά, αν όμως κανεις γρήγορες κινήσεις θα τρέξουν να κρυφτούν στα φυτά για λίγο. Και σε αυτό όμως τα βοήθησε αρκετά ο χαμηλότερος φωτισμός τα δικά μου, τρομάζουν πολύ λιγοτερο έκτοτε.

Και όντως το ενυδρείο σου είναι αξιοζήλευτο για τέτοια κοπαδάκια!
Να φροντίζεις να αφήνεις όμως λίγο κενό χώρο από την επιφάνεια του νερού μέχρι το χείλος του τζαμιού. Γύρω στους 5 πόντους ας πούμε.. ίσως και λίγο παραπάνω. Καμιά φορά τα Τιγράκια μπορούν να πηδήξουν έξω, είναι κάτι που έχει παρατηρηθεί κι ας μην το συνάντησα ποτέ στο δικό μου ενυδρείο. Έχοντας όμως ενυδρείο της Juwel που διαθέτει διακοσμητική φάσα στο πάνω μέρος, είναι κάτι που από τη φύση του μου προσφέρει απλετα αυτή την ασφάλεια.

Και κάτι τελευταίο και σημαντικό, κάτι που ίσως το ζήσεις κατόπιν εορτής.. επειδή ίσως αργότερα θελήσεις να προσθέσεις κι άλλα ήδη ψαριών στο ενυδρείο σου δηλαδή.
Θα βρεις πολλά είδη που τα sites τα αναφέρουν σαν ιδανικους συγκατοικους για τα Tiger Barbs, όμως στην πραγματικότητα να δεις άλλες συμπεριφορές από αυτά τα καθικάκια. Κι αν παντού λέγεται ότι τα μεγάλα κοπάδια των Tiger Barbs δεν ασχολούνται με άλλα είδη στον ίδιο χώρο, αυτό πολλές φορές αποδεικνύεται μύθος στο τέλος.
Πχ τα Corydoras, οι περισσότεροι αναφέρουν ότι δεν είχαν ποτέ πρόβλημα συνύπαρξης μεταξύ τους, μάλιστα προτείνουν τα Corydoras σαν ιδανική παρέα για τα ημιάγρια Barbs. Εγώ όμως μετά από 3 μήνες κανονικης (τρομερής μη σου πω) συμβίωσης 11 Tiger Barbs και 6 Corydoras, σε μία μόλις μέρα άρχισαν οι επιθέσεις των Τίγρηδων στα Γατοψαράκια. Ένα ολόκληρο κοπάδι άρχισε με πέφτει στον βυθό και να τσιμπάει τα άνω πτερύγια των βυθόψαρων! Το αμέσως επόμενο πρωί χαρισα και τα 6 αγαπημένα μου γατοψαράκια, χωρίς φυσικά να έχουν υποστεί κάποια ιδιαίτερη βλάβη από τα Τιγράκια. Δεν ξέρω τι θα συνέβαινε όμως αν τα άφηνα κι άλλο μέσα..

Δεν ήθελα να αποχωριστώ τα Τιγρακια όμως όσο κι αν λατρεύω τα Corydoras, κάτι λέει αυτό.

Ψάχτηκα πολύ για να προσθέσω συγκατοίκους μελλοντικά, τελικά κατέληξα σε 2 Ancistrus πριν κάνα μήνα. Για καλή μου τύχη κι ενώ ήταν πολύ μικροί όταν μπήκαν στο ενυδρείο (πράγμα που με τρόμαξε αρκετά), δεν δέχτηκαν ποτέ καμία ενόχληση από τα Tiger. Σήμερα που μεγάλωσαν λίγο ακόμα και προσαρμοστηκαν για τα καλά στον χώρο, μη σου πω ότι τσαμπουκαλεύονται κιόλας στα Tiger όταν πέφτει το φαΐ.
Ελπίζω να συνεχίσει να πηγαίνει καλά και μελλοντικά το πραγμα, έχω καλό προαίσθημα αυτή τη στιγμή πάντως.

Γενικότερα λοιπόν έχε το στην άκρη του μυαλού σου, άπαξ ρίξεις Tiger Barbs μέσα ίσως δυσκολευτείς μελλοντικά με άλλα είδη ψαριών που ίσως θελήσεις να τα συνδυάσεις με αυτά. Σαφέστατα υπάρχουν αρκετά ημιάγρια είδη που ταιριάζουν απόλυτα με τα Tiger Barbs, θέλει λίγο προσοχή με τα πιο ήμερα είδη όμως.
Και επουδενί ψάρια με μακρυές ουρές και πτερύγια, χαμένη υπόθεση από τα αποδυτήρια που λένε.

Τελικά όμως θεωρώ ότι και μόνο ένα κοπάδι Tiger Barbs σε ένα ενυδρείο, χωρίς τίποτα άλλο μέσα, είναι ικανότατο να σου προσφέρει αμέτρητες ώρες ευχάριστης παρατήρησης. Είναι τρομερά τα άτιμα κι ας είναι διαολάκια..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01870 seconds with 11 queries