Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 27-05-21, 16:46
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Talking

Φιλτατε κράτα δυνατά και μην αποθαρρυνεσαι απο τους υπερασπιστές των Αφρικανών...

Διατηρώ 2 είδη barbs.
Έχω cherry barbs τα τελευταία 3μιση χρόνια και tiger barbs περίπου 2 μήνες. Καταπληκτικά ψαράκια και τα 2 είδη. Εντελώς διαφορετικό ταμπεραμέντο, όμως.

Έχεις εξαιρετικό μήκος ειδικά για τα tiger που είναι δεινοί κολυμβητές. Αξιοζήλευτο θα έλεγα. 2 παρατηρήσεις μόνο. Το ύψος δεν είναι απαγορευτικό. Και τα 2 είδη κολυμπούν στην πιο χαμηλή ζώνη (κάτω απο τη μέση). Θεωρώ πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Το ph σου είναι το θέμα. Ειναι η πιο οριακή τιμή στα barbs. Εγώ έχω ξεκινήσει δειλά δειλά να ρίξω το πεχα κοντά στο 7 και ήδη η διαφορά στο χρώμα των αρσενικών cherry είναι δραματική. Θέλει λίγο προσοχή, όταν αποφασίζουμε να φιλοξενήσουμε ψαράκια στην ανώτατη τιμή ph. Τα cherry είναι "σκυλια" και είναι πιο ανεκτικά, δε μπορώ να πω το ίδιο και για τα τιγρακια που είναι πιο ευαίσθητα.

Οπότε βουρ στα barbs θα σου έλεγα (εκτός των rosy που μεγαλώνουν πολύ), με την υποσημείωση να προσέξεις το ph.. Ζηλεύω το μήκος του ενυδρείου σου. Όνειρο το φυτεμένο με barbs (θα πάθει πλάκα η θεία Κίτσα).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01366 seconds with 11 queries