Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-06-08, 17:16
Το avatar του χρήστη satrianius
satrianius Ο χρήστης satrianius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Πρόβλημα(?)με Iks aquastar

Πρόσφατα αγόρασα τον Ph controller της iks για να ελέγχω την ηλεκτροβάννα του co2. Προέκυψε το εξής πρόβλημα και θα ήθελα να το θέσω σαν ερώτημα εδώ στο Forum.


Mετά απο διακοπή ρεύματος (που είναι και πολύ συχνές στην περιοχή μου) ο Ph controller είχε κλείσει! Το automatic switchoff το έχω απενεργοποιημένο, μπαταρίες έχω δοκιμάσει 3-4 διαφορετικές και παρόλα αυτά σβήνει!

Άν για παράδειγμα το έχω ρυθμίσει να ανοίγει η ηλεκτροβάννα στο 7 και κοπεί το ρεύμα πρίν το πιάσει, η οθόνη συνεχίζει να δείχνει ένδειξη και μετά απο λίγο όταν πατήσει το 7 πάει να δώσει ρέυμα στην ηλεκτοβάννα, το ρεύμα βέβαια είναι κομμένο και αρχίζει στο καπάκι να δείχνει τρελές ενδείξεις: 7.1, 7.4, 7.6 και αμέσως "Accu" και σβήνει. Και η μαμακία είναι οτι μετά που έρχεται το ρεύμα δεν ξανανοίγει...Αν δεν υπάρχει λύση σε αυτό ουσιαστικά είναι άχρηστος για τα ελληνικά δεδομένα και τις συχνές διακοπές ρεύματος!!

Το manual αναφέρει για την ένδειξη accu:

"Check the battery from time to time by disconnecting
the Power Station from the instrument. If the message
Accu appears on the display then you must fit a new
battery. If there is acut in power during the control
procedure and the battery is empty, the instrument will
switch off automatically and remain switched off even
when mains power is restored!"

Αυτό βέβαια δεν παίζει αφου όπως είπα μπαταρίες εχω αλλάξει 3-4 και τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01440 seconds with 11 queries