Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 07-12-07, 12:22
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Για να ξαναγυρίσουμε στην ουσία του θέματος η προσθήκη απευθείας από την βρύση παίζει μόνο για μικρές αλαγές νερού (μέχρι 10%).
Επιπλέον να παρατηρήσω ότι τον χειμώνα η μέση ελάχιστη θερμοκρασία στο νερό του δικτύου είναι γύρω στους 11~12 βαθμούς (και όχι 15 που βγάζει στην αρχή ο σωλήνας) στην Αθήνα. (κάτι που μετριέται εύκολα)

Αυτά τα έχω παρατηρήσει στην πράξη μιας και αρκετές φορές χρησιμοποιώ και τους δύο τρόπους δηλαδή μικρές αλαγές από βρύση και μεγάλες από θερμοσίφωνα.

Και φυσικά ανάλογα και με τα ψάρια που έχει ο καθένας επιλέγει και την ανάλογη λύση. Για παράδειγμα στο ενυδρείο που έχω μόνο cory θέλω με τις αλαγές να πέφτει επίτηδες η θερμοκρασία 2 βαθμούς ενώ στο άλλο ενυδρείο με τους καρδινάλιους αν πέσει 2-3 βαθμούς αμέσως χάνουν το χρώμα τους.

Για να μην δυσκολεύουμε λοιπόν την φίλη μας που τώρα θέλει να ξεκινήσει να πούμε ότι οι αλαγές δεν είναι κάτι δύσκολο και μάλλον θα καταλλήξει στον τρόπο που θα την βολεύει καλλίτερα στο σπίτι της αρκεί να μην παραβλέπει τα βασικά (αντιχλώριο και όσο το δυνατόν σταθερές συνθήκες).


Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01503 seconds with 11 queries