Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 23-06-15, 20:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε υπερβολική χλωρέλλα, μπορεί να συμβεί το ίδιο?
Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο
Και ακόμα @Kλεό αλλά και γενικά:

Είμαι στο ψάξημο για τις τροφές τελευταία και κοιτάω να δω ποιές ''αξίζουν'' και ποιές όχι μετά από μια σκέψη μου και μια συνομιλία μου με τον detla.
Μυστικές συνομιλίες είχατε? Να μας πείτε κι εμάς αν θέλετε να σας πούμε τη γνώμη μας.
Όταν μια τροφή μου λέει στα συστατικά: Crude protein: 46,2 %, Crude fat: 8,9 %, Crude fiber: 2,3 %, Crude ash: 11,9 %, Humidity: 6,7 % πώς θα την χαρακτήριζες? Το 11.9% σε ash είναι πολύ?
-------------------------
Αν κατάλαβα καλά το 11.9% σε ash του φαίνεται κάπως ψηλό (είναι από την τροφή sera vipan) αλλά και από την dr bassleer biofish food regular που έχω (ash 9%) και από την jbl novo baby (ash 10%) και από την sera bloodworms (ash 9.9%) δεν είναι μεγάλες οι διαφορές.
-------------------------
Στην Ocean Nutrition Discus Flake όμως που είδα στο νετ έχει ash 5.6% που όντως είναι πιο λίγο και στην community flakes της ocean πάλι, είναι 6.5%.

Τί να κοιτάμε λοιπόν σε μια τροφή αφού έχουμε καταλήξει ότι είναι σωστή για τα ψάρια μας?
Κοιτάμε πριν καταλήξουμε
Το ποσοστό ash (η τέφρα) σε μιά τροφή δεν θεωρώ ότι είναι το πιό σημαντικό (γράφω στο πρώτο ποστ από που προέρχεται). Το σημαντικό είναι τα συστατικά της. Αυτά που γράφεις δεν είναι συστατικά και πχ το Crude protein (=ακατέργαστη πρωτεΐνη) μπορεί να μην είναι κατάλληλη και αυτό είναι σημαντικότερο από το υψηλό ποσοστό ash


Μου δίνεις πάντως την αφορμή να γράψω μερικά παραπάνω πράγματα που έχουν σχέση με το ερώτημα σου.

Αφού πάρουμε υπόψη μας όσα αναφέρω στο πρώτο μέρος του άρθρου,
είναι σημαντικό, όταν αγοράζουμε τροφές του εμπορίου,
να βλέπουμε την αναλυτική της γενική σύσταση (όπως protein, fat, fiber, κλπ) και τα αναλυτικά συστατικά της (πχ whole salmon fish, whole herring meal, spirulina, krill, κλπ).
Η βιομηχανία των ψαροτροφών (και γενικότερα η βιομηχανία τροφίμων-αλλά ας μη ξεφύγω απ' το θέμα) έχει κάνει σχεδόν αδύνατο να καταλάβεις από τις ετικέτες των προϊόντων τι ακριβώς περιλαμβάνουν στην πραγματικότητα.
Η ορολογία που χρησιμοποιούν (με τη συνενοχή των κρατικών υπηρεσιών ελέγχου, παγκοσμίως) είναι ακατανόητη από τον απλό καταναλωτή.
Στο όνομα του κέρδους με λεκτικές ακροβασίες ή κωδικούς αποκρύπτουν σκόπιμα τα πραγματικά συστατικά για κάποιον που δεν είναι ειδικός (δηλ. από όλους εμάς).
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά θα φέρω ένα παράδειγμα για να γίνω κατανοητός. Σε μια ψαροτροφή θα δούμε στην συσκευασία να γράφει σαν συστατικό "whole salmon meal" ή "salmon meal" δηλ. "γεύμα από ολόκληρο σολωμό" ή "γεύμα σολωμού". Στη δεύτερη περίπτωση έχουμε χρήση σίγουρα όχι ολόκληρου του ψαριού αλλά τμημάτων του (πχ ουρά, δέρμα, κόκκαλα...). Στην πρώτη περίπτωση έχουμε ίσως χρήση ολόκληρου του ψαριού και λέω ίσως γιατί δεν πιστοποιείται πουθενά ότι κατά τη διαδικασία της επεξεργασίας (αποστείρωση, βράσιμο κλπ) και της ξήρανσης της τροφής (φυγοκεντροποίηση των υγρών, απομάκρυνση υγρασίας..) δεν έχουν αφαιρεθεί διάφορα συστατικά του ψαριού (που χρησιμοποιεί η βιομηχανία για άλλες χρήσεις πχ καλλυντικά) όπως λίπη, αμινοξέα κλπ.
Στην παραπάνω περίπτωση αν και είναι προτιμότερη η τροφή που αναγράφει "whole salmon meal" από άποψη ποιότητας και διατροφικής αξίας, είναι φανερό ότι ούτε γι' αυτήν μπορούμε να γνωρίζουμε ακριβώς αν πράγματι αξίζει αυτό που πληρώνουμε (είναι κατανοητό νομίζω ότι άλλη τιμή πληρώνει η ψαροτροφο-βιομηχανία για ολόκληρο ψάρι και άλλη, πολύ χαμηλότερη, για υπολείμματα/υποπροϊόντα του ψαριού).
Αφού δούμε λοιπόν την ετικέτα με τα συστατικά της τροφής και καταλάβουμε αν είναι τουλάχιστον κατάλληλα για τα ψάρια μας (άλλο κατάλληλα και άλλο κατάλληλα και ποιοτικά, άλλο ποιοτικά και άλλο κατάλληλα),
επιλέξουμε κάποια που δεν περιέχει πρωτεΐνες από θερμόαιμα ζώα-θηλαστικά-πουλερικά αλλά από ψάρια και υδρόβια φυτά και έχει τις απαραίτητες βιταμίνες και αμινοξέα (φυσικής προέλευσης και όχι χημικά),
πρέπει να προσέξουμε αν περιέχει πιθανά τοξικές ή αμφιλεγόμενης επικινδυνότητας ουσίες. Τέτοιες είναι κάποια πρόσθετα συντηρητικά-αντιοξειδωτικά όπως τα Butylated hydroxyanisole (BHA), Butylated hydroxytoluene (BHT), Ethoxyquin, α-τοκοφερόλες κλπ αλλά και συνθετικές βιταμίνες όπως η Κ3 ή συνθετική βιταμίνη Κ που τη συναντάμε με διάφορες ονομασίες και διάφορες τεχνητές χρωστικές ουσίες (πιο συχνά τις βλέπουμε σε τροφές που αναφέρουν ότι δυναμώνουν το χρώμα των ψαριών και για να το πιστέψουμε τους ρίχνουν και μια κόκκινη χρωστική).
Όλες αυτές τις ουσίες τις αποφεύγουμε (και στα δικά μας τρόφιμα) αλλά δεν είναι σίγουρο ότι μπορούμε να το καταφέρουμε. Τουλάχιστον πρέπει να προσπαθούμε.
Προκύπτει βέβαια το ερώτημα : υπάρχει κάποια απόλυτα ασφαλής και ποιοτική τροφή στο εμπόριο?
Κατά τη γνώμη μου και όσο μπορώ να γνωρίζω, υπάρχουν πολλές τροφές με ποιοτικά συστατικά, συνήθως αρκετά ακριβές, από διάφορες εταιρείες αλλά με καμιά δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι δεν περιέχει καμία επικίνδυνη ουσία (όταν λέω επικίνδυνη, όχι με την άμεση έννοια να προκαλέσει ακαριαίο θάνατο στα ψάρια μας, αλλά να έχει μακροπρόθεσμες επιπτώσεις στην υγεία τους όπως ακριβώς συμβαίνει στους ανθρώπους με την κατανάλωση τροφών που έχουν αντίστοιχα συστατικά).
Υπάρχει εναλλακτική? ίσως είναι η diy τροφή αλλά κι εκεί πάλι δεν νομίζω ότι μπορούμε να τα αποφύγουμε όλα (πχ φυτοφάρμακα στα φυτά, ορμόνες, φάρμακα και συντηρητικά στα ψάρια).
*Ας προσπαθούμε για το καλύτερο στη διατροφή των ψαριών μας (και τη δική μας ) ελπίζοντας ότι κάποτε το κέρδος δεν θα είναι το βασικό κριτήριο στη λειτουργία της αγοράς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02451 seconds with 11 queries