Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 24-02-15, 23:28
Το avatar του χρήστη beast
beast Ο χρήστης beast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2013
Περιοχή: ano liosia
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
15 λιτρα δεν το λές και ενυδρειο..
Απλα ειναι ενας κουβας με νερό ..

Για γαριδαδικα , 30 λιτρα και πάνω.
Ψαρια 60 μην πω καλυτερα 80λιτρα και πανω.

Μπορεις να βάλεις ευκολες γαριδες ,αλλα ακομη και σε αυτες θα εχεις προβλημα.
Μετα απο λιγο καιρο θα γεμισει το ενυδρειο και θα σταματησουν να γεννανε λογο του χωρου , οποτε και μετα θα μεγαλωσουν αρκετα, και τελος θα αρχισεις να απορεις που πηγαν οι γαριδες!

Για ψαρια σε 15 λιτρα , δεν το συζηταμε καν ειναι αδιανοητο...
-------------------------

Εξαρταται την περιοχη που του ¨κρατουσαν ¨οπως ειπες , και λογικα δεν θα καταφεραν καν να κανουν αναπαραγωγη.

Και εγω μπορω να ¨κρατησω¨δισκο σε 30 λιτρο για πολους μηνες.

Σκεφτεσαι λάθος, η μαλλον το βλέπεις λάθος.
Το θεμα δεν ειναι να γεμισουμε το ενυδρειο με ψαρια...

Εγω εχω πχ σε 180 λιτρα 20 ροδοστομους, και δεν βαζω αλλα ψαρια για το θεωρω γεμάτο το ενυδρειο.

Ολη η ιστορια του ενυδρειου ειναι να μπορεσεις να προσφερεις τις ιδανικοτερες συνθηκες για ολους του οργανισμους που φιλοξενεις.

Πολλές φορες θα ηθελα τα ψαρια να ειναι πανακριβα, και να μην μπορεις να τα αγορασεις.
Γιατι πολυ απλα πολοι το βλέπουν σαν λεφτα, εχασα ενα ψαρακι, ε και τι εγινε ενα ευρω ειχε , θα παω να πάρω αλλο.
και εγώ έχω ένα snakehead σε 1300 λίτρα άρα όλα τα αλλά είναι κουβάδες έτσι ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρεις οτι πριν 30 χρονια υπηρχε καλυτερη ενημερωση, περισσοτερες μελετες και εμπειριες σε οτι αφορα τη διατηρηση ψαριων στο ενυδρειο? Ή οτι η εξελιξη και ολα τα προηγουμενα δεν εχουν νοημα και καλο ειναι να μεινουμε στις αποψεις που επικρατουσαν πριν 30 χρονια? Ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις αυτη την αποψη...

Ο καθενας θεωρω οτι κανει οτι καλυτερο μπορει για τα ψαρια του, οτι του επιτρεπει ο χρονος του, τα οικονομικα του, η ζωη του, η ορεξη του για το κατι παραπανω. Οσα περισσοτερα δινεις, μαθαινεις, ψαχνεις, τοσο το καλυτερο, ομως.
μην τρελαθούμε δεν μπορούν 3 η 4 guppy να ζήσουν εκεί έστω και προσωρινά .... δεν νομίζω ότι κανένας μας δίνη το 100 της 100 στα ζωντανάτου αυτή είναι η ταπίνη μου γνώμη και δεν το πεζό ξερόλας !!!!!!!!!!
__________________
welcom to silent hill......monsterfishkeepers !!!!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beast : 24-02-15 στις 23:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01758 seconds with 11 queries