Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 12-12-10, 18:26
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια βρεθηκαν σε εναν χειμαρρο στο ορος Καρβουνης και στην Νοτια πλευρα του , κοντα στο χωριο Πυργος.
Ουτε εγω ξερω την ακριβη τοποθεσια, και σιγουρα ειναι απομακρυσμενη και απροσιτη γιατι αν και εχω γυρισει ολο το βουνο με τα ποδια, δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου η υπαρξη αυτοχθονων ψαριων.
Θυμαμαι οταν ημουν μικρος, μια θεια μου απο τον Πυργο, ειχε ενα βαζο απο αυτα που βαζουν το τουρσι και ειχε μεσα ψαρακια που τα ειχε πιασει στο ρεμα που περναει μεσα απο το χωριο (Πριν 30 χρονια ετρεχε πολυ νερο). Θυμαμαι οτι ηταν λεπτα και γρηγορα, καφετι και εμοιαζαν σαν καφετια Danio χωρις ριγες. Hταν παντως πολυ ανθεκτικα, αφου καταφεραν να ζησουν μεα στην γυαλα αυτη για 1 χρονο περιπου .

Για την υπαρξη ψαριων και στο Ποταμι κοντα στο Καρλοβασι, εχω ξανακουσει , αλλα αν και εχω παει πολλες φορες (καλοκαιρι) δεν ειδα ποτε ψαρια.

Τον επομενο μηνα που θα κατεβω στη Σαμο, θα παω με τον ξαδερφο μου να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω. Μονο ετσι θα μαθουμε περι τινος προκειται..
στο ποταμι εχει ακομη ψαρια... επεισης μεχρι πριν λιγα χρονια ειχε και στο ''φουρνιοτικο ρεμα'' αλλα μετα απο πλυμαρα παρασυρθηκαν στην θαλασσα και δεν ξαναεμφανιστηκαν... μεχρι πριν 2 χρονια ειχε και στην ''Αγια Τριαδα'' αλλα εχω να παω 2 χρονια και δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα... στον καρβουνη δοκιμασαμε εμεις να πιασουμε προπερσυ αλλα ηταν δυσκολο γιατι κρυβονταν στις πετρες τα σκασμενα....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries