Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 10-12-10, 10:00
Το avatar του χρήστη stefanos samos
stefanos samos Ο χρήστης stefanos samos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Περιοχή: greece samos
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή 111

για χρυσοψαρα δεν νωμιζω φιλε μου.
αλλα για το οτι υπαρχουν ψαρακια για ενυδρειο σε ολλη τη σαμο ειναι σιγουρο..
εχετε παει ποτε στο ποταμι???(περιοχη λιγο εξω απο καρλοβασι)ειναι παντα γεματο ψαρακια, χελια,καβουρια,νεροφυδα,και πολυ μος.....αλεξανδρε αν σε παρει βολτα απο εκει ενυμερωσε μας και για αυτο το μερος...
απολαυσε τη βολτα σου με μαγευτικα τοπια..και βγαλε και καμια φοτογραφια
να δουνε τι παει να πει ζουγγλα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο περυσι ενας ξαδερφος μου που παει στο κυνηγι, μου εχει πει για την υπαρξη ψαριων σε μια τοποθεσια ορεινου χειμαρρου στα ορεινα του νησιου.
Ο βιοτοπος στην ουσια αποτελειται απο ενα ποταμακι-χειμαρρο στα 600-700 μ υψομετρο που δημιουργει μικρες λιμνες που δεν στερευουν το καλοκαιρι.
Εκει μεσα κατα καιρους παρατηρει πολλα ψαρακια 6-10 εκ, χρωματος καφετι με χρυσες ανταυγειες.
ΔΕΝ ειναι σιγουρα κουνουποψαρα μιας και η περιγραφη του, αλλα και μια φωτο που μου εστειλε χτες με το κινητο, δειχνει οτι προκειται για κατι αλλο..Εκεινος λεει οτι μοιαζουν σαν μικρα κεφαλοπουλα.

Η ιδιομορφια του νησιου ειναι οτι επειδη ηταν συνδεδεμενο καποτε με την τουρκικη στερια,φιλοξενει πολλα ασιατικα ειδη ζωων, φυτων , ερπετων και εντομων.
Το Γκιζανι ξερουμε οτι υπαρχει και στην Τουρκια αρα η σκεψη μου ειναι ...λες?
Δεν παει ο νους μου σε κατι αλλο..
Τον αλλο μηνα που θα κατεβω στο νησι θα προσπαθησω να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω.
Διαβασα οτι υπαρχει μονο στα γλυκα νερα της ροδου.και οτι ειναι στο κοκκινο βιβλιο των απειλουμενων ειδων της ελλαδας....
__________________
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos samos : 10-12-10 στις 10:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01710 seconds with 11 queries