Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 23-06-09, 09:20
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, εσύ έχεις δημιουργήσει ΚΟΙ & GOLDFISH POND (λίμνη για κοι και χρυσόψαρα) και όχι WILDLIFE POND (λίμνη άγριας ζωής).

Στην πρώτη περίπτωση, είναι σημαντικό να κρατιέται ο όγκος της λάσπης σε έλεγχο. Σε αντίθετη περίπτωση, θα κατακρατείται μεγάλη ποσότητα οργανικής ύλης που είναι μειονέκτημα για μια λίμνη με υψηλή ιχθυοφόρτηση. Θα παράγονται μεγάλες ποσότητες αερίων που είναι παράγωγα της αποσύνθεσης και ταυτόχρονα το μεγάλο πάχος της λάσπης, θα σαπίζει, θα μυρίζει και είναι πολύ φυσικό αυτό να βλάψει τα ψάρια, κυρίως τα ΚΟΙ. Τα ψάρια είναι γεγονός ότι θα σκάβουν. Ειδικότερα τα ΚΟΙ θέλουν καθαρό νερό, ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσότητες οξυγόνου και καθόλου αέρια.

Η δεύτερη περίπτωση λίμνης WILDLIFE POND, δεν καθαρίζεται ποτέ, την πατώνουμε στο φυτό, αν βάλουμε ψάρια, θα μεριμνήσουμε να είναι πάντα σε πολύ-πολύ μικρό αριθμό και έλεγχο και αφήνουμε τη μητέρα φύση να κάνει το έργο της. Δεν πραγματοποιούμε ποτέ καθάρισμα αυτής της λίμνης.

Αυτά Γιάννο, δεν τα λέω εγώ. Ψάξε το διαδίκτυο και θα δεις.
Βασίλη
Έχω διαβάσει αρκετές φορές μπούρδες στο διαδίκτυο.
Ο κάθε ένας έχει την ελευθερία του λόγου του.
Εμείς λοιπόν αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να δοκιμάσουμε.
Μπορώ και εγώ ας πούμε να πω ότι (τοποθέτησα τενεκεδάκια αναψυκτικού στο φίλτρο μου και δουλεύει θαυμάσια). Πίστεψε με κάποιοι θα το δοκιμάσουν.
Από εκεί και πέρα θα είναι στην κρίση του κάθε ενός αν θα εμπιστευτούν ξανά αυτό που θα γράψω.
Και μια και γίνετε μια υγιές συζήτηση, προσωπικά δεν διάβασα ποτέ να μιλά κάποιος για καθαρισμό του πυθμένα μιας λίμνης και ούτε για αντλίες που να μαζεύουν την λάσπη.
Ότι δεν μας αρέσει οπτικά στην λίμνη μας δεν σημαίνει ότι είναι κακό.
Όταν θα έρθεις να δεις την λίμνη μου θα καταλάβεις.
Μπορώ να σου πω ότι το νερό είναι ποιο καθαρό από το ενυδρείο σου……και στον πυθμένα έχω αρκετή λάσπη!!!
Η δικιά μου η γνώμη για κλειστά συστήματα είναι ότι προσπαθούμε να αντιγράψουμε την φύση……….και η φύση λέει υπερχείλιση και λάσπη.
Τώρα αν βάζουμε φίλτρα κυκλοφορητές U.V και διάφορα άλλα είναι για να μπορέσουμε να κρατήσουμε της ισορροπίες λόγω της μεγάλης ποσότητας ψαριών που βάζουμε.
Θα μπορούσα και εγώ να βάλω 5 χρυσόψαρα και να έκλινα και το φίλτρο.
Όλα θα ήταν μια χαρά!
Όσο για τον έλεγχο της λάσπης αυτό το επιτυγχάνετε από μόνο του.
Τα ψάρια ξανακατέβουν τον βυθό σηκώνετε η λάσπη και καταλήγει στο φίλτρο. Σίγουρα κάποια ποσότητα παραμένει και είναι πολύ χρήσιμη για την βιολογία της λίμνης.

Χαίρομε που κάνουμε αυτή την υγειές συζήτηση, άλλωστε για αυτό δημιουργήθηκαν τα φόρα!

Και για να μην παρεξηγηθώ αυτές είναι η απόψεις μου……..

Ατε να δούμε Βασίλη πότε εννάρτης (κυπριακό αυτό)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01976 seconds with 11 queries