Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #98  
Παλιά 23-11-15, 13:28
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα doitsu sanke και kikusui κρύβονται μαζί, πίσω από τις γλάστρες. Είναι τα ποιο μικρά και φοβούνται να κολυμπήσουν μαζί με τα υπόλοιπα στο κέντρο της λίμνης. Τα υπόλοιπα έχουν γίνει ένα μπουλούκι από το πρώτο και όλα διάστημα. Μόνο το kohaku έχει ξεκινήσει να τρώει από την τροφή που ρίχνω. Τα άλλα ακόμα φοβούνται να με πλησιάσουν.

Έκανα 2 αναβαθμίσεις.

Το 1ο είναι το skimmer. Είχα κάνει μια πατέντα με ένα καφάσι αλλά δεν δούλεψε έτσι όπως το ήθελα. Βρήκα ένα δοχείο νερού. Το έκοψα από πάνω. Έκοψα και από μπροστά μια είσοδο για να μπαίνει το νερό. Το κάλυψα με κεραμίδια για να μην φαίνεται τουλάχιστον από πάνω. Μόνο από πλάι το βλέπεις. Η αντλία που έχει είναι 3000λτ/ώρα και το νερό πάει στα φίλτρα. Αρχίζει και πιάνει πρασινάδα τα σημεία που είναι μέσα στο νερό. Μέχρι τώρα κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά. Δεν πιάνει μόνο τα φύλλα. Μαζεύει μέχρι και τα μικρά σωματίδια (π.χ. κόκκους από χώμα) που μπορεί να κάτσουν πάνω στην λίμνη. Το αισθητικό κομμάτι ίσως θέλει ακόμα βελτίωση.






2η αλλαγή η ταΐστρα. Η αλλαγή της τροφής από καλοκαιρινή σε φθινοπωρινή έχει γίνει. Όταν κρυώσει και άλλο ο καιρός θα πάνε σε χειμωνιάτικη που έχει ακόμα λιγότερη πρωτεΐνη. Επειδή ο χρόνος είναι περιορισμένος η ταΐστρα δυστυχώς θα κάνει το βασικό τάισμα, τις ώρες που θα είμαι δουλειά, και εγώ κάποιο επικουρικό όταν ευκαιρώ. Μόνο όταν τα ταΐζουμε οι ίδιοι μπορούμε να καταλάβουμε τις ανάγκες των ψαριών και να διαγνώσουμε έγκαιρο τυχόν προβλήματα. Αν δουλέψει έτσι όπως το θέλω, θα το ντύσω με τούβλα για να δέσει καλύτερα στον χώρο. Με τα ίδια τούβλα έχω ντύσει την αεραντλία και τα ρεύματα. Ίσως μελλοντικά πρέπει να τα βάλω όλα σε ένα σημείο.

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01614 seconds with 11 queries