Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 31-10-17, 14:39
venetsianosm Ο χρήστης venetsianosm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2017
Περιοχή: Paphos
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Παρουσιάση τροπικό 40lt

Χωρητικότητα: 40 lt
Ψάρια: 4 Red Zebra Danio (Danio rerio), 1 Marbled Angelfish (Pterophyllum scalare)
Φυτά: -
Κατηγορία: Κοινωνικό τροπικό
Διακοσμητικά υλικά: Καραβάκι
Φόντο: Σκούρο πόστερ με φυτά
Πέτρες: -
Ξύλα: -
Άλλα διακοσμητικά: Πλαστικά φυτά (αγορασμένα από petshop)
Υπόστρωμα: -
Βυθός: Χαλικάκι λευκό

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):RS Electrical 15 led 2w
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες (11:00- 20:00)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Tecatlantis TC-200 Qmax 175 lt/h (με ενεργό άνθρακα)
Θέρμανση/Ψύξη: Hydor aquarium heater 50w (20-50lt)
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Διατροφή: Tropical supervit flakes (with beta - 1.3 / 1.6 glucan)


Παράμετροι
pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):10.2
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):13
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0,5-1
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26 σταθερή

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: ~15lt ανά βδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Waterlife Haloex Makes tap Water Safe (Neutralises Chlorine & Chloramine), Waterlife BacterLife Digests Ammonia & Nitrite, Waterlife Protozin Treats White Spot & Fungus

Αν και είχα παλαιότερα ασχοληθεί με ενυδρεία δεν μπήκα στον κόπο να μελετήσω αρκετά. Μετά από αρκετή μελέτη λοιπόν είπα να κάνω ένα νέο ξεκίνημα. Ευελπιστώ πως αυτή την φορά θα είμαι πιο προσεκτικός στις ανάγκες και την διατήρηση του περιβάλλοντος των ενυδρείων.

Επίσης έχω διαθέσιμο ακόμα ένα ενυδρείο των 120lt το οποίο θέλω να ετοιμάσω για άλλου έιδους ψάρια (μάλλον κιχλίδες). Αλλά επειδή η προετοιμασία και το κόστος είναι ψηλό δεν βιάζομαι. Θα το πάω σιγά σιγά αγοράζοντας όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό ρευστού επιτρέποντος και μετά πάμε στο κυρίως μενού του τι είδη ψαριών θα μπούνε μέσα.

Ευχαριστώ επίσης τους δημιουργούς του φόρουμ και όλους τους αρθρογράφους για τα πολύ κατατοπιστικά άρθρα που γράφουν και βοηθούν τα μέγιστα όλους όσους θέλουν να ασχοληθούν με αυτό το υπέροχο χόμπυ.

Οποιαδήποτε παρατήρηση, συμβουλή, κατευθυντήριες γραμμές για την συνέχεια είναι ευπρόσδεκτες. Κανείς δεν είναι αλάνθαστος. Έτσι κι εγώ σίγουρα όση μελέτη και να έκανα θα έχω τα λαθάκια μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01728 seconds with 11 queries