Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 26-12-13, 10:49
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι φωτο με γενικο πλανο, φαινεται οτι δεν ειναι Trocal,
Σε καποιες φωτο ομως που εχεις παρει απο το πλαι και ειναι κιτρινες, φαινεται σαν trocal φωτισμος.
Ή βαζεις τυρφη?
Απο το αν βαζεις τυρφη (ή ξερα φυλλα κλπ, οτιδηποτε βγαζει χουμικα οξεα), εξαρτωνται πολλα για το φωτισμο.

Τα 20-25ppm ΝΟ3 ειναι οριακα.
Μου κανει εντυπωση γιατι ταιζεις κι εσυ πλουσια και κανεις αλλαγη καθε 7-10 μερες,
Σε 500 λιτρα ενυδρειο (400 νερο), ειχα 10 σκαλαρια, 50 cardinal, 2 ram, 6 oto, 12 cory και 1 L183 και εκανα καθε βδομαδα 200 λιτρα αλλαγη και δεν εφτανε.
Ταιζα και εγω φυσικα πολυ.
Ηθελε καθε 3 μερες 150-200 λιτρα αλλαγη.
Καλυτερα λοιπον πιο ελαφρια ιχθυοφορτωση.
Εγω θα αφηνα τα σκαλαρια οπως ειναι, γιατι μπορει να ειναι χειρεοτερα με δυο ζευγαρια. Με 8 σπαει η επιθετικοτητα.
Γιαυτο λεμε σε κοπαδια αυτα τα ψαρια για να μοιραζεται αι η επιθετικοτητα.
Απο τα αλλα ψαρια θα εβγαζα.


ΥΓ Αν καταλαβα καλα, ταιζεις λαχανικα μαζι με τα oto και τα helena? Αυτα ειναι σαρκοφαγα.
απ'το πλαϊ λογω του βαθους φαινεται κιτρινο και της τυρφης που βαζω. αν θυμαμαι καλα ολες οι φωτο με την ιδια λαμπα ειναι (ασπρη). οποτε ναι βαζω τυρφη στο βαρελι προετοιμασιας και φυλλα στο ενυδρειο αραια και που.
το εχω παρακανει λιγο με την ιχθυοφορτιση αυτο ειναι αληθεια. ισως να ηταν και παραπανω τα ΝΟ3 αλλα εχω και 2 ριζες ποθο και μια ριζα bamboo στο ενυδρειο και τραβανε. θα τα μεταφερω σε αλλο ενυδρειο τα ραμ και τα τετρα ή θα τα δωσω.
το ξερω οτι ειναι σαρκοβορα τα helena. οχι δεν εννοουσα οτι τα ταϊζω λαχανικα. τρωνε απ'τις ταμπλετες των οτο και γενικα οτι τροφη πεφτει κατω, και κομματια γαιοσκωληκα που δεν θα φαγωθουν απο τα ψαρια. προτεινεις να τα ταιζω και κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01509 seconds with 11 queries