Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #74  
Παλιά 12-11-12, 04:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε γιατι δεν εχω μετρησιμα νιτρωδη;...

μα γιαυτο σου ειπε ο νικος να ριξεις αμμωνια,για να δεις αν μηδενιζει και αν καταληγει να γινεται νιτρικα.για να καταληξεις να εχεις νιτρικα απτην αμμωνια,σημαινει οτι αυτη η αμμωνια αφου μετατραπηκε σε νιτρωδη (ΝΟ2),περασε απτα νιτρικοποιητικα βακτηρια(δηλαδη εκεινα που καταναλωνουνε τα ΝΟ2 και παραγουνε ΝΟ3) και την μετατρεψανε σε νιτρικα(ΝΟ3).δεν λεει κανεις οτι πρεπει να μετρησεις νιτρωδη πουθενα.και αν δεν υπαρχουνε αρκετα νιτρωδη δεν θα τα μετρησεις ουτε αυτα.τα νιτρωδη υπο κανονικες συνθηκες θα πρεπει να μπορεις να τα μετρησεις μονο κατα το στρωσιμο.οταν συμβει η αναπτυξη των διαφορων ειδων βακτηριων,τοτε γινεται διακριτο το καθε σταδιο της διασπασης του αζωτου.η,οταν αυξησουμε τους ρυπους ξαφνικα οποτε τα βακτηρια πολλαπλασιαζονται για να καταναλωσουνε την παραπανω τροφη.

Εσεις, βαση των δεδομενων, τι μου προτεινεται να κανω; Να αναλωθω στο αν εχω τελικα ή οχι βιολογια (που μαλλον δεν εχω...) ή να το στρωσω απο την αρχη, να τελειωνω μια και καλη;
ολη η διαδικασια ειναι ενας πραγματικος κυκλος.το ενα φερνει το αλλο.και απτη μια και απτην αλλη.κατα τη γνωμη μου,το φιλτρο σου δεν εχει στρωσει σωστα και αρα η βιολογια του δεν επαρκει.εκει πιστευω οτι οφειλονται τα προβληματα που εχεις.αφου δεν θες να ξαναμπολιασεις,κανε αυτο που σου ειπε ο νικος.ριξε αμμωνια να δεις τι γινεται.και αποκει αναλογα το αποτελεσμα,ειτε θα συνεχισεις με αμμωνια μεχρι να στρωσει κανονικα,ειτε δεν θα χρειαστει καθολου,ειτε,ειτε ειτε....βλεποντας και κανοντας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01415 seconds with 11 queries