Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 27-04-07, 07:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν ξερω τι οδηγιες ερχονται με αυτό το "μαραφετι" αλλά να πω δυο πραγματα γιατι μαλλον επικρατει μια συγχυσις...
1. Το κουμπακι HI -LO εχει να κανει ΜΟΝΟ με το τι εχουμε συνδεσει τον controller.
Παραδειγματα
α.Αν τον εχουμε συνδεσει με ηλεκτροβαλβιδα διοξειδιου, τοτε θελουμε η βαλβίδα να ανοιξει και να ριξει διοξειδιο οταν η τιμη του PH ειναι ΠΑΝΩ (HI) απο το σημειο ρυθμισης. (Προκαλωντας διαχυση διοξειδιου αρα και πτωση του PH)

β. Αν τον εχουμε συνδεσει με τα φωτα του refugium (σε marine) τοτε θελουμε να ανόιξει τα φωτα οταν το pH πέσει ΚΑΤΩ (LO) απο το σημειο ρυθμισης (προκαλωντας φωτοσυνθεση -> καταναλωση CO2 -> ανεβασμα του PH)

2. Το κουμπι slope το ρυθμιζουμε ωστε να συμφωνει η ενδειξη με την τιμη του buffer (ειτε 4 ειτε 9, αναλογα με την εφαρμογή και το buffer που εχουμε στα χερια μας.) και εχουμε βουτηξει μεσα το ηλεκτροδιο. (περιμενουμε να σταματησει να αλλαζει τιμες πρωτου ρυθμισουμε)

3. Το κουμπι offset το ρυθμιζουμε με το ηλεκτροδιο σε PH 7 ωστε να παρουμε τιμη 7 στο display.

4. Με το κουμπακι στην θεση set ρυθμιζουμε το ph-set για την επιθυμητη τιμή Ph.

Για μεγαλυτερη ακριβεια μπορουμε να επαναλαβουμε τη ρυθμιση slope - offset...

υγ Επειδη δεν τον εχω μπροστα μου εχω μια μικρη επιφυλαξη για το τι εννοει με το hi o συγκεκριμενος κατασκευαστής, χωρις να αλλαζει κατι στα παραπανω. Η τελικη δοκιμη θα πρεπει να ειναι για παραδειγμα ως εξης..(εαν μιλαμε για φυαλη διοξειδιου)
Με επιθυμητο ph 6.8 και Ph ενυδρειου 7.2 η βαλβιδα θα πρεπει να εχει ρευμα και να ριχνει CO2. Αν δεν ριχνει αλλαζουμε θεση στο διακοπτη HI/LO.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01762 seconds with 11 queries