Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 12-07-14, 13:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο θέμα τα 3 χρυσόψαρα στα 55 λίτρα. Εγω ρωτάω αν ειναι καλο για τη βιολογία του ενυδρειου μας και κατα συνέπεια για τη σωστή λειτουργία του, η αλλαγή όλου του νερού κάθε μέρα. Φαντάσου οτι 2 φορες την ημερα αλλάζει σχεδόν το 90% του νερού.
Η βιολογία όπως φαίνεται δεν επηρεάζεται από τις αλλαγές νερού, μη ξεχνάμε πως πολύ λίγα βακτήρια βρίσκονται στη στήλη του νερού, τα περισσότερα βρίσκονται στο βιολογικό υλικό του φίλτρου και πάρα πολλά επίσης στο βυθό. Μη ξεχνάμε επίσης με πιο τρόπο γίνεται η αλλαγή του νερού. Το νερό πρέπει να έχει ίδιες παράμετρες με του ενυδρείου και να γίνεται αργά. Στις αλλαγές που ανάφερα πριν, όταν η αντλία βγάλει 10-15 , ανοίγω την αντλία που βάζει, για λίγο τις έχω για λίγο έτσι, το φρέσκο νερό έχει θερμοκρασία το πού 1 βαθμό χαμηλότερη από του ενυδρείου, με το τρόπο αυτό η θερμοκρασία μειώνεται ομαλά, κλείνω την αντλία εισόδου και η αντλία εξόδου συνεχίζει να βγάζει, όταν λείπουν περίπου 30 λίτρα από το ενυδρείο ξανά ανοίγω την εισόδου και μετά από λίγο κλείνω και την εξόδου, έτσι μπορεί να καταναλώσω και το 100% του νερού του ενυδρείου. Τώρα το καλοκαίρι που οι γλάστρες καταναλώνουν περίπου 80-100 λίτρα νερό την ημέρα, προτιμώ να βάζω το φρέσκο νερό στα ψάρια μου, και να ποτίζω με τα νερά των ενυδρείων. Επίσης στο καινούριο 250αρι ενυδρείο που ετοιμάζω , έχω προβλέψει να προσθέτω αυτόματα, καθημερινά περίπου 50 λίτρα φρέσκο νερό.
Επίσης να πω πως στο χρυσοψαράδικο με τις καθημερινές αλλαγές έχω αμελητεά άλγη, και ας είναι το ενυδρείο στη ταράτσα με έντονο φωτισμό.
Συμπέρασμα, οι τακτικές αλλαγές φαίνεται πως μόνο καλό κάνουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01512 seconds with 11 queries