Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-09-11, 01:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Cool Macro με αξιοπεριεργα εντομα

Φωτογραφισα στις διακοπες μου:

1. Μια αραχνη Τhomisus onustus να εχει πιασει μια τεραστια σφηκα που- τι ειρωνια ... ειναι δεινος θηρευτης αραχνιδων. Ο θηρευτης λοιπον εγινε θηραμα.
Η αραχνη αυτη παραμονευει πανω σε λουλουδια αορατη, μιας και παιρνει το χρωμα του ανθους πανω στο οποιο εγκατασταθηκε απο μικρη. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι αν αλλαξει λουλουδι θα αλλαξει και χρωμα.





2.Μια νυχτοπεταλουδα Synanthedon vespiformis.που ομως ειναι ημεροβια και μιμειται εκπληκτικα την σφηκα. Αν δεν δωσεις μεγαλη προσοχη, δεν διαφερει οπτικα απο μια μικρη σφηκα !!




3.Ενα αλογακι της παναγιας που κοιταει στον φακο της μηχανης..





4.Η πεταλουδα Charaxes jasius ανηκει σε ενα γενος αφρικανικων πεταλουδων. Το μονο ειδος αυτου του γενους που συνανταται στην Ευρωπη ειναι η C.jasius. Ειναι απο τις μεγαλυτερες στην ευρωπη με ανοιγμα φτερων 80-85mm , ταχυτατη , απλησιαστη και καχυποπτη. Το πεταγμα της περισσοτερο θυμιζει πουλι-παρα πεταλουδα !
Μου εβγαλε την πιστη και το μονο που εβλεπα, ηταν η σκια της να εξαφανιζεται στα δεντρα. Τελικα στο περιβολι του πατερα μου, ηρθε ετσι ξαφνικα και εκατσε ακριβως διπλα μου να πιει νερο απο τα ποτισματα !! προλαβα μια καλη σταση πριν εξαφανιστει και παλι...
Συνανταται μονο σε 15 τοποθεσιες στη χωρα μας και εξαρταται απο το φυτο ξενιστη της που ειναι η κουμαρια (Arbutus unedo).





4. Ενα σκαθαρι διασταυρωση μπεκατσας και ελεφαντα
Η ονομασια του ειναι Curculio elephas και μην το βλεπετε ετσι αθωα φατσουλα- ειναι ζιζανιο για τα καστανα τα οποια και τρυπαει και καταστρεφει ολοκληρες σοδιες !



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02101 seconds with 11 queries