Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 01-11-07, 21:54
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από octania246 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως εγραψα και σε αλλο ποστ μετα την αναζητηση ενυδρειου που τελικα βρηκα στο περιπου μου μπηκε και σε μενα το μικροβιο των κιχλιδων και αποφασισα να ασχοληθω και εγω.ζητω εκ τον πραγματων συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα αλλα ελπιζω στην βοηθεια σας.

για αρχη το ενυδρειο που πηρα τελικα εχει διαστασεις 56χ29χ40.ξερω οτι ειναι ετσι και ετσι εως μικρο αλλα δεν μου επερνε για μεγαλυτερο.και αυτο οριακο ειναι.αν ολα πανε κανε καλα στο ενυδρειο θα μπουνε Neolamprologus Multifasciatus μαλλον σε αναλογια 1προς 3. Ειναι πολυ μικρό γιατί δεν θα είναι 40 λιτ.θα είναι πολύ λιγότερο και το συκγεκριμένο είδος είναι καλύτερα να κρατιέται σε όχι λιγότερο απο 60 λιτ.
--για αυτο το ενυδρειο εχω 2 φιλτρα.το ειναι το SHARKADV800 και το αλλο ενα HETO με παροχη 380l/h.ποιο ειναι το πιο καταλληλο?φανταζομαι οτι ειναι το sharkadv αλλα μηπως τα 800l/h πεφτουν παρα πολλα? το HETO με παροχη 380l/h είναι καλά το άλλο είναι για μένα υπερβολή

--σε περιπτωση που αποφασισουμε να βαλουμε το shark,το δουλευω ειδη στο μεγαλο ενυδρειο παραλληλα με το εξωτερικο.αυτο σημαινει οτι το φιλτρο θα ειναι κατευθειαν στρωμενο??

--σαν background βρηκα ενα τις juwel 45x45 μαλλον σε πολλη καλη τιμη 15Ε.Βεβαια δεν μου βγαινει καλα στις διαστασεις αλλα καπως θα το κανονησω.Ειναι προτιμερο αυτο η καλυτερα καποιο μαυρο χαρτονι? σου απάντησα πιο πάνω.τα λίτρα είναι πολύ λίγα αν βάλεις και την πλάτη ακόμα πιο λίγα

--απο οσο εχω διαβασει κιχλιδες=αμμο η πολυ πολυ ψιλο χαλικι.ποιο ομως ειναι το προτιμοτερο? για το συγκεκριμένο είδος ψιλή άμμο σκάβει και αυτή το βοηθάει να κάνει την δουλεία του

--παιζει κανενα ρολο το χρωμα τις πετρας αν θα ειναι γκρι η πρασινωπη κτλ?παραδειγμα σαν αυτη?περι ορέξεως φίλε μου τι αρέσει σε εσένα. αν βάλεις πέτρα ακόμα πιο λίγα τα λίτρα.προτιμότερο είναι να μπει σε όλο τον πυθμένα άδεια κελύφη
http://pangea.gr/gr/tumbled_stones.shtml

ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν σας ζαλισα.
απλα ειναι το τριτο μου και οπως καταλαβαινεται νιωθω σαν να ειναι το πρωτο
προσωπικά καταλαβαίνω και εγώ έτσι ένιωθα αλλά πρέπει και εσύ να καταλάβεις ότι τα λίτρα είναι πολύ λίγα όχι 40 αλλά πολύ λιγότερα - αν βάλεις και πλάτη αλλά και πέτρες.στο λέω γιατί αν πούμε ότι τα βάζεις τότε να σκεφτείς και τις γέννες ,προσωπικά έχω αυτήν την στιγμή πάνω από 10 μικρά

Πάντα φιλικά και εύχομαι καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01730 seconds with 11 queries