Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 21-11-16, 12:06
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Δύσκολη περίπτωση λοιπόν.

Να δωσω χρηματα τώρα για αλλαγή τζαμιού ή ενυδρείου δεν ειναι εφικτό. Αν αλλάξω θα ήθελα να παω και σε μεγαλύτερα λίτρα ετσι και αλλιώς. Οπότε μάλλον θα παραμείνω με το υπάρχον και θα αγνοήσω τις γρατζουνιές οι οποίες δεν φαινονται τραγικές οταν ειναι καθαρό το τζάμι μπροστά. Αν ποτέ εχω χρήματα να διαθέσω θα πάω σε 240 ή 300 λιτρα με 1,20 μηκος ώστε να έχω περισσοτερες επιλογές χρήσης. Στο μέλλον.

Για την ώρα το παρόν ενυδρείο θα το αδειάσω και θα το καθαρίσω όσο καλυτερα γινεται. Σκέφτομαι να προσθέσω ένα δευτερο φίλτρο (μεγαλούτσικο) γιατι θα αφαιρέσω το εσωτερικό. Ας με βοηθήσει κάποιος: Τα ενώνω σε σειρά ή τα βάζω ανεξάρτητα? Απο υλικά τί να προσθέσω/βάλω στο κάθε ένα? Σημειώνω ότι ειμαι αρκετά τεμπέλης και αλλάζω νερό μία τον μήνα.

Τα ψαρακια τελικά θα τα φιλοξενήσει μία λεκάνη ικανου μεγέθους στην οποία θα δω να προσαρμόσω κάπως το παλιό εσωτερικό φίλτρο που θα αφαιρέσω. Στοχος ειναι η δουλειά να ολοκληρωθέι σε σε 3 ημέρες Σαββατο - Δευτέρα οπότε ελπίζω ολα να πανε καλα με τα ψαράκια μου.

Πάμε παρακάτω λοιπόν:

2. Νέο aquascaping.

Τώρα έχω χαλικάκι μέτριο και πέτρες πρασινωπές σχεδον σαν Καρύστου. Σκέφτομαι να βάλω άμμο από παραλία και πέτρες παρόμοιου χρώματος με την άμμο που έχω βρει στον Υμηττό. Φυτά κλπ δεν θα βάλω.

Αν εχει καποιος καμια αλλη ιδέα είμαι ανοικτός σε προτάσεις.

τνχ

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01470 seconds with 11 queries