Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 07-11-06, 08:55
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

chrisx καλή σου μέρα.

Γράφω αυτό το post για να σου επιστήσω την προσοχή στην "σκοτεινή πλευρά" και εξηγώ :

1. Μπουκάλα co2 χωρίς κοντρόλερ είναι μεγάλο ρίσκο. Μια μικρή απροσεξία, ειδικά σε ενυδρείο με δίσκους που έχεις χαμηλό kh, και θα έχεις ph crash με αποτέλεσμα να χάσεις τα ψάρια σου !!!!!!!! Οπότε μαζί με το co2 και κοντόλερ οπωσδήποτε (αυτό ψάχνεις Milwaukee SMS122 PH CONTROLLER).

2. Με co2 και χωρίς φως η άλγη θα οργιάσει !!!!!!!! Για να βάλεις extra λάμπες στο ferplast πρέπει να το θέλεις πάρααααααααααααα πολύ και να το προσπαθήσεις επίσης πάρααααααααααα πολύ (έχω και εγώ ferplast). Το πρόβλημα έρχεται αφού βάλεις τις λάμπες !!!!!!!!!!! Ζέστη πολύ ζέστη που οι δίσκοι σου γουστάρουν αλλά τα φυτά σου όχι !!!!!!!!!!! Το ανεμιστηράκι στο καπάκι σου δεν μπαίνει παρά μόνο στην θέση της ταΐστρας και ΙΜΗΟ δεν θα καταφέρει να κάνει τίποτα !!!!!! Οπότε chiller ??????? Σε ενυδρείο με δίσκους είναι υπερβολή.

Αποτέλεσμα : budget = (-) πολύ μείον .............

Πρόταση μου είναι : ένα εξωτερικό φίλτρο για να αυξήσεις την φίλτρανση και στην συνέχεια κάτσε να απολαύσεις τους δίσκους σου κάνοντας κάποιες παραχωρήσεις στο θέμα φυτά.
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01459 seconds with 11 queries