Θέμα: Dashmod's 125lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 02-01-17, 23:54
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι μικρο...τα συγκεκριμενα θελουν 70 λιτρα ανα ψαρι και 1.5 μετρο μηκος
Οι συγκατικοι οσον αφορα τα σαλιγκαρια ειναι οι καλυτερη επιλογη..για τις γαριδες δεν ξερω πολλα
ακόμα τα ψάρια είναι 7-8 εκατοστά, έχουν μέλλον για να πάνε σε τόσα λίτρα. Άλλωστε ξεκίνησαν από 1 σε μια γυάλα 11λίτρων πήγαν 4 σε ένα 60άρι και κατέληξαν 7 σε 125 λίτρα. Όλα αυτά σε 2 μήνες, έχουμε καιρό ακόμα :P

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι βαλισνεριες θα γινουν φαγητο αργα η γρηγορα...
Καλα τα υποστρωμα αλλα και με μια χαλαζιακη αμμο λεπτη κοκκομετριας εκανες πολυ καλη δουλεια..και αυτα ομως καλα ειναι ετσι οπως το βλεπω...αν μπορουν να βοσκουν τοτε ειναι μια χαρα..
Μέχρι τώρα δεν τις έχουν πειράξει, μόνο όταν έβαλα 2 καινούργια τις τσίμπισαν λίγο αλλά ξανασταμάτησαν, στην πορεία θα δείξει.
Το υπόστρωμα είχε μείνει από το φυτεμένο μου και το εβαλα από κάτω γιατί έλεγε ότι αποροφάει νο3. Στο 60άρι μου έφτανε το νο3 στο 25 σε 3-4 μέρες με αυτό πήγε σε 2 εβδομάδες από την ώρα που το έβαλα στις 8 μέρες, δεν ξέρω αν βοήθησε το υπόστρομα ή αν ηταν η ώρα του αλλά το πήρα με καλό μάτι και αφού είναι από κάτω δεν με ενοχλεί και δεν το ενοχλώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φωτισμο εισαι μια χαρα σε θεμα βαττ μιας και εχεις και ευκολα φυτα απλα χαμηλωσε την φωτοπεριοδο δεν χρειαζεται τοσες πολλες ωρες για αυτα τα φυτα..
Το φως είναι καθαρά για εμένα σε αυτό το ενυδρείο. Είναι στο γραφείο μου και είμαι εκεί 10 ώρες την ημέρα+ οπότε μου αρέσει αναμμένο, όσο δεν έχω θέμα με άλγη πέραν του φυσιολογικού...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θερμαντηρα δεν χρειαζεται να λειτουργεις μιας και ειναι κρυου νερου τα ψαρια..θα εχουν την θερμοκρασια του δωμαριου..
σωστός για τα χρυσόψαρα αλλά έχω μέσα και 2 ancistrus+ μια γαρίδα που θέλουν 25

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τοσα ψαρια κανε πιο συχνες αλλαγες και κοιτα τα νιτρικα σου να ειναι πιο χαμηλα μεταξυ 20 και κατω,20 το μαξ δηλ την ημερα της αλλαγης..
25 είναι την 8η μέρα, για αυτό αλλάζω κάθε 7


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για την φιλτρανση δεν ειμαι σε Η/Υ για να δω λεπτομέριες θα σου πουνε οι υπόλοιποι σιγουρα ομως...
νομιζω ότι είναι αρκετά καλά κρίνωντας από το νο3, την κυκλοφορία και την καθαρότητα του νερού αλλά κάθε άποψη δεκτή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι οπως το βλεπω βεβαια εμενα μου αρεσει απλα καλο θα ηταν το ενυδρειο αυτο καποια στιγμη μελλοντικα να το αλλαξεις αν και εφοσον μπορεις..
Εχεις κανει μια παραα πολυ καλη προσπαθεια
ευχαριστώ πολύ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης με τι μετρας??τι τεστ??υγρα η στικς??
στικ. Θέλω να πάρω υγρό για το Νο3 μόνο αλλά έχω μείνει στο θα. έχω επαναπαυθεί επειδη έχω πάει 2-3 φορές νερό για μέτρηση σε φίλο πετσοπα και μου έχει επιβεβαιωσει τη μέτρηση.
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01829 seconds with 11 queries