Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 22-11-16, 23:02
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisfot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολη την προηγουμενη εβδομαδα την περασα σε καρεκλακι ανεβασμενος να προσπαθω να τραβαω την hair algae απο το μοντε καρλο με οδοντοβουρτσα. Μπηκαν 7 red cherry, 20 amano shrimp και αρκετα ramshorn. Τα καλα νεα ειναι οτι η καφε αλγη απο τις πετρες μας αφησε επιτελους. Για την hair algae μετα απο ολα αυτα και 3 μερες με στοχευμενο ψεκασμο με H2O2 δεν παρατηρησα καποια ιδιαιτερη βελτιωση παρα μονο ενα κιτρινισμα σε καποια σημεια του μοντε καρλο. Ερωτηση πρωτη να το ξαναδοκιμασω η το θεωρειτε περιττο και ανουσιο. Ερωτηση δευτερη οι γαριδες δεν φαινεται να ενδιαφερονται ιδιαιτερα για τη hair algae γιατι αυτο?
Οι παραμετροι νερου ειναι σταθεροι χωρις καποια αξιοσημειωτη μεταβολη. Περασα σε λιπανση τυπου ΕΙ με τα λιπασματα της seachem -flourish,iron,pottasium,nitrogen,phosphorus.
Εχω ετοιμο και το σετ αναβαθμισης του φωτισμου αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποτε να το εγκαταστησω φοβουμενος μια ακομα χειροτερη εκρηξη αλγης, και αυτη ειναι η τριτη ερωτηση.
Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ζηταω την κατανοηση σας. Ευχαριστω.
αφου δεν εκανε κατι το οξυζενε στις τρεις φορες ειναι περιτο να δοκιμασεις ξανα ισως σου καψει και το μοντε καρλο .

εγω θα προσθετα φυτα γρηγορης αναπτυξης να καταπολεμησουν αυτα την αλγη.

και φως θα προσεθετα αλλα να ξερεις οτι αμα δεν το χειριστεις σωστα θα σε πνιξει η αλγη , η διαφορα με περισσοτερο φως θα ειναι οτι ολα θα πανε ποιο γρηγορα ,οποτε ισως να το προσπαθησεις λιγο ακομα σε αυτους τους ρυθμους.

Τα φυτα σου περα απο τις αλγες δειχνουν να ανταποκρινονται στην λιπανση ; εχουν αναπτυξη η ειναι στασιμα ;
Αν υποθεσουμε οτι το co2 ειναι επαρκες και η λιπανση σωστη και δεν εχεις αναπτυξη τοτε λειπει φως

δεν αντιμετωπιζετε τοσο ευκολα θελει σταθερα βηματα και υπομονη εγω ειχα bba σε ολα τα φυτα κορμους κυκλοφορητες πριν κανα μηνα ακομα εχω ελαχιστη και σιγα σιγα την βλεπω που φευγει, καθε φορα εκανα και μια κινηση και εδινα καμμια βδομαδα να δω αποτελεσματα αν υποχωρει αν μενει στασιμη; αν τα φυτα αναπτυσσονται κλπ
Γενικα ειναι μεσα στο παιχνιδι και οι αλγες , αν δεν τις βγαλεις και να τις αντιμετωπισεις κιολας δεν μαθαινεις.

καποιοι βγαζουν τα φυτα και εξω απο το ενυδρειο για καθαρισμα, κλαδεμα τα πολυ προσεβλημενα φυλλα και ξαναφυτεμα.

ΥΣ
δεν απαντησα εξαρχης αμεσως μηπως απαντησει και καποιος αλλος με αλλη αποψη η καποια καλυτερη προταση
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01890 seconds with 11 queries